Trwa ładowanie...
Informacja prasowa

Szczęśliwy pies to pies z pełnym brzuchem!

Kawałeczek mięsa, który „przypadkiem” spadł z deski do krojenia, przysmaczek za ładny aport czy odrobina własnego obiadu… Okazji, by dokarmiać i nagradzać jedzeniem pupila jest bez liku. Ale czy na pewno powinniśmy ulegać proszącemu spojrzeniu pieska? I – jeśli już ulegamy – jak robić to lepiej, mądrzej i, najważniejsze, zdrowiej dla niego? Na te i wiele innych, dotyczących psiego szczęścia, pytań odpowiada Zazie Todd - certyfikowana trenerka psów i autorka książki "Rozmerdane. Naukowe podstawy psiego szczęścia".
Share
Szczęśliwy pies to pies z pełnym brzuchem!
Szczęśliwy pies to pies z pełnym brzuchem!Źródło: Materiały prasowe
d14uur3

Godzina posiłku jest ulubioną porą dnia Bodgera. Ja przygotowuję jedzenie, a jemu ślina kapie z pyska na kuchenne linoleum. Wreszcie dostaje swoją miskę i zaczyna jeść, ale po chwili ogląda się na mnie i czuję, jak gdyby w ten sposób mówił mi „dziękuję”. Gdy zbliża się pora mojego obiadu, on zawsze z nadzieją czeka, że coś dostanie. Gdy mój mąż podjada między posiłkami, pies czeka z jeszcze większą nadzieją. A gdy karmię koty… hm, no cóż, musiałam nauczyć Bodgera, że ma nie podchodzić, bo wcześniej siedział tuż przy nich, licząc na to, że coś zostawią. Koty są drapieżnikami, dlatego ich dieta musi się składać głównie z mięsa. Nic dziwnego, że Bodger lubi ich karmę! Ja rzadko jadam mięso, ale moje jedzenie również mu smakuje. Kawałek surowej marchewki lub odcięta końcówka cukinii są nagrodą, którą trzeba zabrać do kąta i tam w spokoju ją skubać.

Prawidłowe żywienie jest jednym z warunków psiego dobrostanu, a okazuje się, że sposób karmienia naszych czworonogów nie tylko ma związek z wartością odżywczą i opiniami na temat potrzeb psa w tym zakresie, ale także odzwierciedla to, że pies jest członkiem rodziny.

Zagwarantowanie psu właściwych składników odżywczych w samodzielnie przygotowywanych posiłkach surowych jest równie trudne, jak w przypadku gotowanego w domu jedzenia, ale na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów z diety surowej. Niektórzy karmią psy surowym mięsem, ponieważ uważają, że takie żywienie jest zbliżone do tego, co jadłyby „na wolności”, i jest uzasadnione ich przeszłością ewolucyjną. Inni są natomiast przekonani, że taki sposób żywienia jest lepszy dla zdrowia psów lub ich uzębienia. Niestety brakuje klinicznych badań skutków stosowania diety surowej, dlatego też nie ma żadnych udokumentowanych dowodów potencjalnych korzyści. Diety oparte na surowym mięsie zwykle zawierają większą ilość tłuszczu, dzięki któremu sierść staje się bardziej lśniąca, ale jednocześnie może on wywoływać kłopoty trawienne i u niektórych psów prowadzić do tycia.

d14uur3

Jeżeli stosujesz u pupila dietę surową, zachowuj takie same zasady higieny jak w przypadku żywności przeznaczonej dla ludzi (na przykład surowego kurczaka)12. Przechowuj gotowane i surowe produkty oddzielnie, odmrażaj żywność na dolnej półce w lodówce, nie trzymaj misek zwierząt razem z naczyniami używanymi przez ludzi i myj ręce po karmieniu psa lub sprzątaniu psiej kupy. Pamiętaj, że niektóre smakołyki dla psów również są surowe, na przykład świńskie uszy, naturalne gryzaki oraz niektóre liofilizowane przysmaki. Ryzyko jest największe w przypadku dzieci, seniorów i osób z osłabioną odpornością.

PRAWDA O PRZYSMAKACH

Według ogólnych wytycznych psie przysmaki nie powinny stanowić więcej niż 10 procent dziennej porcji kalorii, ale badanie opublikowane w „Veterinary Record” wskazuje, że w przypadku małych oraz średnich psów ilość smakołyków przekracza zalecane dzienne zapotrzebowanie na energię (wyjątkiem są przysmaki dentystyczne)14. Produkty te zwykle zawierają cukry, ponieważ psy (w przeciwieństwie do kotów) czują smak słodki. Za powód do niepokoju uznano brak szczegółowych opisów na opakowaniach. Zdaniem badaczy psom na diecie eliminacyjnej nie należy dawać przysmaków, ponieważ mogą im zaszkodzić, wywołując na przykład reakcję alergiczną. Według przeprowadzonej przez nich analizy wiele smakołyków nie nadaje się dla psów z przewlekłymi chorobami serca lub nerek. Jeżeli twój pupil wymaga specjalnej diety, zapytaj weterynarza, jakich przysmaków możesz używać bez obaw.

Produkty niebezpieczne dla psów:

 • alkohol
 • awokado
 • czekolada (gorzka jest dla czworonogów najbardziej toksyczna)
 • owoce cytrusowe
 • kokos (w małych ilościach nie powinien szkodzić)
 • kawa (oraz inne źródła kofeiny)
 • grejpfruty i rodzynki
 • mleko i inne produkty nabiałowe
 • orzechy (między innymi makadamia, pekan, włoskie i migdały)
 • cebula, czosnek i szczypior
 • surowe lub niedogotowane mięso, jaja i kości
 • zbyt duża ilość soli
 • ksylitol (substancja słodząca dodawana do niektórych maseł orzechowych, słodyczy itp.)
 • surowe ciasto drożdżowe

Zajrzyj na:
https://www.empik.com/rozmerdane

d14uur3

Podziel się opinią

Share
d14uur3
d14uur3