Trwa ładowanie...
ycipk-44w7dp
ycipk-44w7dp

Joanne K. Rowling

J.K. Rowling pisze również pod pseudonimami ONS - Agencja Okno na Świat Jerzy Dąbrowski

J.K. Rowling jest matką wielkiego sukcesu Daniela Radcliffe'a oraz Emmy Watson. Seria książek o czarodzieju Harrym Potterze to światowy hit sprzedaży wszech czasów.

J.K. Rowling - biografia

J.K. Rowling dorastała w rodzinnym Chipping Gwent. Zawsze chciała zostać pisarką. Pierwszą powieść pod tytułem "Królik" Joanne K. Rowling napisała już jako sześcioletnia dziewczynka. Temat wziął się z historyjek opowiadanych młodszej siostrze - obie bardzo chciały mieć królika. Jak sama pisarka mówi, od tego czasu nigdy nie przestała pisać. J.K. Rowling studiowała filologię klasyczną i romanistykę. Po ukończeniu uniwersytetu w Exeter próbowała pracować jako sekretarka, ale przyznała, że w uprawianiu tego zawodu przeszkodziło jej wrodzone bałaganiarstwo. W wieku 26 lat wyjechała do Portugalii, do Porto, gdzie uczyła angielskiego. Tam też J.K. Rowling poznała pierwszego męża, portugalskiego dziennikarza Jorge Arantesa.

J.K. Rowling - książki

Pierwszy odcinek sagi zatytułowany "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" J.K. Rowling napisała tuż po rozwodzie i urodzeniu córeczki. Pomysł na książkę narodził się w 1990 r. podczas podróży pociągiem. Książka powstawała potem przy stoliku w kawiarni, kiedy dziecko zasypiało. Autorka mieszkała wtedy w maleńkim mieszkanku w Edynburgu i żyła z 280 funtów zasiłku rodzinnego. Do kawiarni wychodziła z dzieckiem, aby się ogrzać. W dokończeniu książki J.K. Rowling pomogła dotacja przyznana przez Scottish Art Council.

Po sześciu latach od debiutu pierwszego tomu przygód Harry'ego Pottera i napisaniu czterech kolejnych 38-letnią J.K. Rowling uznano najbogatszą kobietą na Wyspach Brytyjskich, zamożniejszą od królowej. Łącznie stworzyła 8 książek z cyklu, a także spin-off. Ponadto J.K. Rowling pisze powieści kryminalne pod pseudonimem Robert Galbraith, jest również autorką pierwszej powieści dla dorosłych ”Trafny wybór”.

W grudniu 2001 roku J.K. Rowling powtórnie wyszła za mąż, za lekarza Neila Murraya. W marcu 2003 roku urodziła syna, kolejno córkę. Pisze, coraz częściej używając komputera. Do każdej książki autorka robi obszerne notatki z opisami postaci, rekwizytów i miejsc.

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
ycipk-44w7dp
ycipk-44w7dp
ycipk-44w7dp
ycipk-44w7dp
ycipk-44w7dp