Trwa ładowanie...
d3l83l2
d3l83l2

Astrid Lindgren

astrid.jpg AFP
astrid.jpg

Szwedzka autorka literatury dziecięcej.

Urodziła się w rodzinie zamożnego chłopa. Mając osiemnaście lat przeniosła się do Sztokholmu, gdzie uczęszczała na kursy zawodowe dla sekretarek, co umożliwiło jej później podjęcie pracy biurowej. W latach 1956-1970 prowadziła dział książek dla dzieci w jednym z największych szwedzkich wydawnictw literackich, sztokholmskim Raben & Sjorgren.

Zadebiutowała w wieku lat 37 tradycyjną powieścią dla dziewcząt Zwierzenia Brit-Mari (1944). Od tego czasu napisała blisko czterdzieści książek oraz sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych. Najbardziej znane z nich to: Dzieci z Bullerbyn i Pippi Pończoszanka. Dziesięć jej powieści doczekało się adaptacji filmowych według scenariuszy samej autorki.

Książki Lindgren tłumaczone są na dziesiątki języków, wydawane w masowych nakładach na wszystkich kontynentach, zyskały popularność większą niż dzieła największych klasyków. Już jej pierwsze powieści były czymś nowym w literaturze dla dzieci; wyrażały żywiołowy bunt dziecka przeciwko światu dorosłych i ucieleśniały zarazem dziecięce "sny o potędze". Lindgren detronizuje racjonalność człowieka dorosłego, uznając prymat dziecięcej wyobraźni. Dlatego jej książki często krytykowane były za brak wartości wychowawczych i propagowanie dziecięcej anarchii.

Pisarka jest laureatką wielu nagród szwedzkich i zagranicznych. W Polsce odznaczona została "Orderem uśmiechu", jest także doktorem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.

Astrid Lindgren
Data urodzenia

13.11.1907

Miejsce urodzenia

Vimmerby, Szwecja

Data śmierci

27.01.2002

Miejsce śmierci

Sztokholm, Szwecja

Bibliografia
d3l83l2

Podziel się opinią

1
2
Share
d3l83l2

d3l83l2
d3l83l2
d3l83l2