Trwa ładowanie...
dhwq7ap
16-09-2013 00:00

Dunkierka

książka
Oceń jako pierwszy:
dhwq7ap
Dunkierka
Tytuł oryginalny

Forgotten voices of Dunkirk

Rok wydania
Autorzy
Wydawnictwo
"__wlasne
Źródło: "__wlasne

Dunkierka mogła się stać jedną z największych alianckich klęsk militarnych drugiej wojny światowej, jednak wbrew wszystkiemu armia brytyjska została pomyślnie ewakuowana z kontynentalnej Europy.

Kiedy wojska niemieckie uderzyły w 1940 roku na Holandię, Luksemburg i Belgię, szybko przełamały obronę sprzymierzonych, a Brytyjski Korpus Ekspedycyjny znalazł się w odwrocie, który miał coraz bardziej chaotyczny charakter. Pod koniec maja ponad 400 tysięcy alianckich żołnierzy znalazło się w okrążeniu w okolicach portu w Dunkierce. Nieprzyjaciel znajdował się w odległości zaledwie kilkunastu kilometrów od miasta.

Dwudziestego szóstego maja 1940 roku brytyjska admiralicja rozpoczęła operację „Dynamo”, kierując do Dunkierki niemal wszystkie dostępne jednostki pływające – od niszczycieli floty wojennej po statki wycieczkowe i kutry rybackie. Z 850 statków i okrętów rzuconych do tej akcji 235 uległo zatopieniu wskutek działań niemieckiego lotnictwa lub wchodząc na miny, niemniej w trakcie dziewięciu dni udało się ewakuować przez kanał La Manche 338 tysięcy brytyjskich i francuskich żołnierzy.

Niniejsza książka stanowi wspaniały hołd oddany niezłomnemu duchowi armii pobitej w polu, lecz niezamierzającej kapitulować, stanowi zbiór relacji osób uczestniczących – biernie i czynnie – w tej akcji ratunkowej, którą Winston Churchill określił mianem „cudu wybawienia”.

Dunkierka
Numer ISBN

978-83-7773-045-4

Wymiary

160x215

Gatunek

Historia powszechna,Pamiętniki, dzienniki, wspomnienia

Oprawa

1

Liczba stron

312

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhwq7ap
dhwq7ap
dhwq7ap