Trwa ładowanie...
d2hp9zg

Robert Galbraith

ONS - Agencja Okno na Świat Jerzy Dąbrowski
Źródło: ONS - Agencja Okno na Świat Jerzy Dąbrowski

Prawdziwa tożsamość Roberta Galbraitha wyciekła do prasy z powodu niedyskrecji pracowników jednej z kancelarii prawniczych w Wielkiej Brytanii. Przez kilka miesięcy po publikacji pierwszej z powieści z serii cały świat zastanawiał się, kim w rzeczywistości jest Robert Galbraith.

Kim jest Robert Galbraith?

J.K. Rowling zawsze uwielbiała dzieła Agaty Christie, PD James czy Ruth Rendell. Kiedy J.K. Rowling zdecydowała się na publikację kryminałów, chciała, aby trafiły one na neutralny grunt i do wolnej od oczekiwań publiczności. Wybrana na autora męska postać miała wojskowe korzenie i obecnie pracowała w przemyśle ochroniarskim, co dawało doskonałą wymówkę, żeby nie pojawiać się publicznie ani nie dostarczać do mediów własnego wizerunku. Pseudonim Robert Galbraith to kombinacja ulubionego męskiego imienia pisarki, której bohaterem jest Robert F. Kennedy oraz nazwiska, które wymyśliła, będąc małą dziewczynką. W dzieciństwie Joanne Murray chciała się bowiem nazywać Ella Galbraith. Prywatnie przyjaciele zwracają się do J.K. Rowling po prostu Jo, pełnego imienia Joanne nigdy nie lubiła.

Robert Galbraith - książki

Dobrze przyjęta przez czytelników, osadzona w Londynie, seria książek Roberta Galbraitha ”Cormoran Strike” składa się z ”Wołania kukułki” (2013), ”Jedwabnika” (2014) i ”Żniw zła” (2015). Na jej podstawie stacja BBC One nakręciła nawet lubiany w Anglii serial. Powstaje czwarta część cyklu kryminalnego o Strike'u pod tytułem ”Lethal White”. J.K. Rowling wciąż tworzy pod pseudonimem Robert Galbraith, nie zważając na fakt ujawnienia prawdziwej tożsamości autora bestsellerowych powieści kryminalnych. Przyznaje, że pisząc jako Robert, staje się nim i myśli po męsku, całkowicie odcinając się od korzeni fantasy.

Robert Galbraith - życiorys

Joanne Murray ma młodszą siostrę, jest absolwentką filologii klasycznej. Mieszkała kolejno w Londynie, Manchesterze, Porto, a obecnie w Edynburgu. W połowie lat 90. stworzyła wydawniczy hit, serię książek dla młodzieży o czarodzieju Harrym Potterze, która przyniosła jej ogromną sławę i corocznie umieszczała na listach najbogatszych osób. Saga to najlepiej sprzedające się książki w historii literatury. Nakręcono wszystkie 8 powieści:

Wielkimi gwiazdami dzięki filmom Rowling zostali Daniel Radcliffe, Emma Watson i Rupert Grint.

W 2012 roku ukazała się pierwsza powieść J.K. Rowling dla dorosłych ”Trafny wybór”, następnie spin-off przygód Harry'ego Pottera, zekranizowana ”Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” (świetnie zagrali Eddie Redmayne i Colin Farrell).

J.K. Rowling ma córkę z pierwszym mężem, dziennikarzem Jorge Arantesem, po rozstaniu z którym chorowała na depresję. Z obecnym małżonkiem, Neilem Murray'em (od 2001 roku), ma córkę i syna.

Robert Galbraith
Data urodzenia

31.07.1965

Miejsce urodzenia

Chipping Sodbury, Anglia

Bibliografia
d2hp9zg

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hp9zg
d2hp9zg
d2hp9zg