Numer jeden w Polsce. Nowy przebój bije rekordy popularności
"Będąc na finiszu pisania ‘Langera’ wiedziałem dwie rzeczy: po pierwsze, nie chcę pisać kontynuacji. Po drugie, muszę to zrobić" – twierdzi Remigiusz Mróz. "Paderborn", najnowszy audiobook najpopularniejszego w Polsce pisarza, mrozi krew w żyłach. Czy uda się w końcu dopaść polskiego Hannibala Lectera?
Z raportu "Stan czytelnictwa w Polsce w 2023 roku" wynika, że w Polsce największą popularnością cieszy się literatura sensacyjno-kryminalna, a kolejny już sezon, niezmiennie od 2019 roku, najbardziej rozchwytywanym autorem jest Remigiusz Mróz. Systematycznie wydawane kolejne powieści Mroza podtrzymują zainteresowanie i pewnego rodzaju napięcie u odbiorców, którzy czujnie wypatrują kolejnych nowości.
Wydany dokładnie przed rokiem "Langer" oczywiście też stał się przebojem. W księgarniach, bibliotekach, także pośród audiobooków. Powieść wchodziła w skład serii o Joannie Chyłce, a dokładnie była jej spin-offem. Bohaterki nie tylko kilkunastu książek, ale także gwiazdy kultowego już niemal serialu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Chyłka - Kasacja" - zobacz zwiastun!
W "Langerze" nieustępliwy czarny charakter prawie ze wszystkich tomów Chyłki, wysunął się na pierwszy plan. Poznajmy jego dzieciństwo i drogę do psychopatycznych zapędów. Jak piszą, trochę niezdrowo zafascynowani postacią czytelnicy i słuchacze, jest otchłanią zła, drapieżnikiem, który w niezwykle precyzyjny sposób poluje na swoją ofiarę. Jest obrazem wyrachowania i szaleństwa w najczystszej postaci. Czarujący, budzący zaufanie, a jednak psychopata, który napawa się strachem swoich ofiar. Prawdziwa bestia w ludzkiej skórze.
"Piotr Langer znalazł sposób na bezkarność. Od lat podpinał się pod innych seryjnych morderców, imitując ich sposób postępowania, właściwie co do joty kopiując modus operandi" – podsumował antagonistę tytułowy bohater najnowszej powieści Remigiusza Mroza "Paderborn", która jest bezpośrednią kontynuacją "Langera".
Właśnie w "Langerze" pojawia się nowy seryjny morderca zwany Rzeźnikiem znad Odry. Jego tropem podążała m.in. Nina Pokora, była żona prokuratora Paderborna. Teraz kobieta przeżywa prawdziwy horror. Jest uwięziona przez jednego z najbardziej brutalnych morderców w historii Polski. Nie ma nadziei na ratunek. Rzeźnik znad Odry dokonuje strasznych mordów. Jego narzędziami zbrodni są lęk i ból, które doprowadzają ofiary do szaleństwa.
"Wiadomość była krótka, napisana czarnym długopisem. ‘Rozbierz się, usiądź z szeroko rozchylonymi udami pod oknem. Dostaniesz wodę’. (…) Wykonanie poleceń nie miało żadnego sensu. Rzeźnik znad Odry i tak zamierzał ją zabić" – czytamy w pierwszym rozdziale "Paderborna". Tymczasem śledczy są przekonani, że Langer, prędzej czy później, podczepi się pod zbrodnie Rzeźnika znad Odry. Pytanie brzmi, czy już tego nie zrobił.
W posłowiu najnowszej książki Mróz napisał: "Będąc na finiszu pisania ‘Langera’ wiedziałem dwie rzeczy: po pierwsze, nie chcę pisać kontynuacji. Po drugie, muszę to zrobić. Niechęć wynika z tego, że byłem przeładowany okrucieństwem, przemocą i ogólnie rzecz biorąc z researchem związanym z seryjnymi mordercami i tym, co tkwi w ich psychice. Przymus zaś z tego, że nie chciałem…". Czego autor nie chciał, nie zdradzimy, bo dla czytelników i słuchaczy mógłby to być tzw. spoiler.
W nowej superprodukcji Audioteki dostępnej w serwisie audioteka.pl, oprócz Olgierda Paderborna (w którego wcielił się Piotr Stramowski) i Piotra Langera (Mateusz Damięcki), pojawią się także inne postaci, znane z wcześniejszych powieści Remigiusza Mroza: Karolina Siarkowska (Karolina Gorczyca), która po awansie staje się przełożoną tytułowego bohatera, a nawet sama Joanna Chyłka (oczywiście Magdalena Cielecka).
Na doświadczenie płynące ze słuchawek czy głośników składa się więcej niż tylko głosy popularnych aktorów. "Tło złożone z muzyki i różnego rodzaju dźwięków tworzy ramy świata przedstawionego przez Remigiusza Mroza i zamyka w nich słuchacza jak w potrzasku. Ciężka i gęsta atmosfera sprawia, że łatwo wejść w świat ‘Paderborna’, poczuć na plecach oddech ścigającego i krzyki tropiących, zatracić się w doświadczeniu, którego stajemy się częścią" – napisała w swojej recenzji Ewa Cieślik.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozkładamy na czynniki pierwsze fenomen "Reniferka", przyglądamy się skandalom z drugiej odsłony "Konfliktu" i zachwycamy się zaskakującą fabułą "Sympatyka". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: