150 stron A4 wulgarnych SMS-ów. Stalkerką okazała się jej matka
Stalking, choć nie jest niczym nowym, wciąż bardzo trudno jest komuś udowodnić i co za tym idzie, uwolnić się od oprawcy. Tę nierówną walkę ze swoją stręczycielką podjęła Aleksandra. Jest to podwójnie trudna sprawa, bowiem jej stalkerką okazała się własna matka, z którą niegdyś łączyły ją wprost przyjacielskie relacje.
Aleksandra ma 35 lat. Z wykształcenia jest psycholożką, ale pracuje w księgowości. Mieszka na nowoczesnym osiedlu w jednym z podwarszawskich miasteczek. Od pięciu lat dzieli życie ze swoim partnerem Andrzejem. Poznali się w 2015 r. Mają dwie córeczki, które są w wieku przedszkolnym.
Od kilku lat życie Oli jest jednak koszmarem. Dostaje setki SMS-ów dziennie od swojego stręczyciela. Na każdy dźwięk powiadomienia reaguje tak, jakby ktoś wbijał jej igłę.
- Na pewno pisze o moich dzieciach, o moim partnerze, o mnie. Że nadajemy się do utylizacji. Nie potrafiłam zaakceptować tego, że moje dziecko nazywa bękartem. Jest przecież niewinne, małe. A z drugiej strony pomyślałam sobie: Boże kochany, ma frustrację jakąś ten człowiek w sobie - wyznała Aleksandra w podcaście "Śledztwa Pisma".
Wiedziała, że jeśli zareaguje, odpisze, jedynie "nakręci" obsesję stalkera. Bo skoro odczytuje i odpowiada, to znaczy, że jej zależy, że wywołuje emocje, że pali ją do żywego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Audiobooki, od których się nie oderwiecie. Masa superprodukcji
Stalking - czym jest?
Stalking, najprościej mówiąc, jest uporczywym nękaniem. Według prawa, za taki rodzaj zachowania przyjmuje się prześladowanie, dokuczanie, głuche lub obraźliwe telefony, niechciane SMS-y oraz e-maile, śledzenie, obserwowanie, nachodzenie itp.
- Od 2011 r. mamy prawo, które penalizuje stalking. (...) Bo to jest przestępstwo, za które grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności. Tylko co dziesiąta nękana osoba zgłasza to na policję - powiedziała kryminolożka dr hab. Dagmara Woźniakowska.
Jak podają autorki podcastu "Śledztwo Pisma", w samym tylko 2022 r. aż 4,5 tys. Polaków (głównie kobiet) zgłosiło na policję problem ze stalkingiem. Jedynie ok. 1700 osób zostało skazanych właśnie z powodu uporczywego nękania.
Niekończąca się fala wiadomości z pogróżkami
SMS-y, MMS-y i filmiki najczęściej przychodziły do Oli późnym popołudniem. Wiadomości, oprócz grożenia śmiercią, obelg, wyzwisk, których ze względu na wulgarny język nie będziemy cytować, zawierały np. obrazki brudnych toi-toiów, kopulujących zwierząt albo zdjęcia mające kontekst pornograficzny. Jednego dnia przychodziło kilkanaście, kilkadziesiąt wiadomości. Innego zero.
Aleksandra żyła w ciągłym strachu i napięciu. Gdy już miała nadzieję, że cisza i brak nowych powiadomień na telefonie oznacza uwolnienie się od stalkera, zalewała ją nowa fala wulgarnych SMS-ów. Łącznie otrzymała ich (po wydrukowaniu) aż 150 stron A4.
Dopiero po czterech latach potwornego nękania sprawa trafiła do sądu. Oskarżoną okazała się Agata J., matka Aleksandry. Co się wydarzyło między kobietami? O szczegółach tej bulwersującej sprawy możecie posłuchać w 5. sezonie "Śledztwo Pisma", który dostępny jest na platformie Audioteka.
"Śledztwa Pisma" - co to?
"Śledztwa Pisma" to pierwszy polski reporterski serial podcastowy, którego producentem jest Fundacja Pismo, wydawca miesięcznika "Pismo. Magazyn Opinii". Dotychczas ukazały się cztery sezony serii oraz Epilog. Pierwszy sezon, autorstwa Mirka Wlekłego został nominowany do Grand Press Digital w 2019 r.
Drugi, którego autorką jest Barbara Sowa, otrzymał tę nagrodę w kategorii najlepszy Reportaż radiowy w 2020 r. Rok później ukazał się trzeci sezon serialu, a tytułowe śledztwo prowadziła Iga Dzieciuchowicz. W 2023 r. premierę miał czwarty sezon autorstwa Marii Hawranek i Szymona Opryszka. Do tej pory odcinki wszystkich historii zostały odsłuchane ponad dwa miliony razy.
25 kwietnia 2024 r. ukazał się 5. sezon autorstwa Katarzyny Błaszczyk i Hanny Bogoryi-Zakrzewskiej.
GDZIE SZUKAĆ POMOCY?
Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 116 123 lub 22 484 88 01. Listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz też TUTAJ.