Trwa ładowanie...

Franaszek odebrał literacką nagrodę im. Kościelskich

Andrzej Franaszek, autor książki "Miłosz. Biografia" odebrał w sobotę w Miłosławiu nagrodę Fundacji Kościelskich, w pałacu - siedzibie rodowej założycieli fundacji. Nagrodę wręczono po raz 49.

Franaszek odebrał literacką nagrodę im. KościelskichŹródło: "__wlasne
d3mil1f
d3mil1f

- Dzieło to opowiada o jednym z najciekawszych żywotów pisarskich ostatniego stulecia. Znakomicie udokumentowana, nie omijając spraw kontrowersyjnych i nieoczywistych, książka Franaszka jest pasjonującym przewodnikiem po czasach i twórczości wielkiego pisarza - napisało w uzasadnieniu jury konkursu.

- Nie mam złudzeń, że dołączenie do osób nagrodzonych daje mi gwarancje osiągnięć, ale jest to pewnego rodzaju zobowiązanie.Będę się starał, żeby za kilka lat móc powiedzieć, że spłaciłem otrzymany kredyt. Człowiekiem młodym byłem w połowie lat 90-tych, kiedy spotkałem Czesława Miłosza i to po wielu latach zaowocowało tą biografią - powiedział po otrzymaniu nagrody laureat Andrzej Franaszek .

Według Kapituły Nagrody biografia Czesława Miłosza pióra Franaszka to nie tylko portret jednego z największych twórców XX wieku, ale też obraz stulecia, ze wszystkimi jego wojnami, rewolucjami, totalitaryzmami, powstaniami, dyktaturami, zrywami niepodległościowymi. Franaszek zbierał materiały do tej książki przez przeszło dziesięć lat - w Polsce i na Litwie, we Francji i w Ameryce, badał archiwa w Beinecke Library i Maisons-Laffitte, prześledził korespondencję poety.

* Andrzej Franaszek (ur. 1971 r.) jest literaturoznawcą, krytykiem literackim i redaktorem działu kulturalnego w "Tygodniku Powszechnym".* Absolwentem polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od lat zajmuje się twórczością Zbigniewa Herberta i Czesława Miłosza , a także współczesnych poetów polskich. Jest autorem książki Ciemne źródło. Esej o cierpieniu w twórczości Zbigniewa Herberta (1998, wznowienie 2008), redaktorem antologii Poznawanie Herberta (1998-2000), a także szkiców krytyczno-literackich Przepustka z piekła. 44 szkice o literaturze i przygodach duszy (2010). Mieszka w Krakowie.

d3mil1f

Po uroczystym wręczeniu nagrody w Miłosławiu zaplanowano m.in. otwarcie wystawy fotografii Tadeusza Rolkego - Twarze literatury, koncert Stanisław Soyka Quintet, a na zakończenie tradycyjnie odbędzie się Wielkie Nocne Czytanie, podczas którego najnowsze swoje utwory czytają laureaci Nagrody Kościelskich z lat minionych: Marcin Świetlicki , Mikołaj Łoziński , Olga Tokarczuk , Stefan Chwin , Ewa Lipska i tegoroczny laureat Andrzej Franaszek .

Nagroda Kościelskich jest przyznawana od 1962 r. przez Fundację im. Kościelskich - jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych, działającą w Genewie. Fundacja powstała na mocy testamentu zmarłej w lipcu 1959 r. Moniki Kościelskiej, wdowy po Władysławie Auguście Kościelskim, wydawcy, poecie i mecenasie sztuki.

Do tej pory Nagroda Kościelskich była wręczana w Miłosławiu co trzy lata, od 2012 do 2014 będzie wręczana co roku.

- Nagradzanie młodych twórców w Miłosławiu, siedzibie rodowej Kościelskich jest wyrazem budowania przyszłości i nawiązywania do tradycji. Nie jesteśmy fundacją kościotrupów, chcemy z Miłosławia patrzeć na świat szeroki i będziemy.Cieszy nas chęć wzmocnienia związków między Fundacją Kościelskich i regionem Wielkopolski przez co w ciągu najbliższych kilku lat będzie wręczana właśnie tu - powiedział w sobotę prezes Fundacji Kościelskich Francois Rosset.

Do grona laureatów nagrody należą najwybitniejsi polscy prozaicy, poeci i krytycy literaccy. Są wśród nich: Sławomir Mrożek , Zbigniew Herbert , Zygmunt Kubiak , Gustaw Herling-Grudziński , Stanisław Barańczak , Adam Michnik , Andrzej Stasiuk , Olga Tokarczuk . W 2010 r. otrzymał ją poeta Marcin Kurek - za poemat Oleander.

Celem działania Fundacji jest wspieranie rozwoju literatury i poezji polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twórcom polskim (głównie pisarzom i krytykom literackim), zamieszkałym w kraju bądź na emigracji. Laureatów wybiera jury, powoływane przez Radę Fundacji.

d3mil1f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mil1f