Trwa ładowanie...
dvu4jzd

Stefan Chwin

PAP/Radek Pietruszka
Źródło: PAP/Radek Pietruszka

Stefan Chwin urodził się w Gdańsku w 1949 roku. Prozaik, historyk literatury, krytyk. Opublikował m.in.: Bez autorytetu (1981, wspólnie ze Stanisławem Rośkiem ), Ludzie-skorpiony (1984, 1989), Człowiek-litera (1989), Romantyczna przestrzeń wyobraźni (1988), Dzieci (1988, tom z serii "Transgresje", wspólnie z Marią Janion ), Krótka historia pewnego żartu (1991), Hanemann (1995), Esther (1999), Złoty pelikan (2003), Dziennik dla dorosłych (2008), Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni (2010), Panna Ferbelin (2011).

Laureat nagrody Fundacji im. Kościelskich. W 1995 roku otrzymał Paszport Polityki za książkę Hanemann .
Hanemann , najgłośniejsza powieść Chwina, przynosi bogatą w wątki i znaczenia historię lekarza, gdańskiego lekarza, który po śmierci swej ukochanej popada w depresję. Ważne momenty historii: II wojna światowa, zajęcie Gdańska przez Niemców ogląda jak wyświetlany film. Z marazmu wydobywa go kobieta, repatriantka ze wschodniej polski. Hanemann zapobiegł jej samobójczej próbie, on także wraca do świata żywych.

Bohaterem Esther uczynił Chwin rodzinę swej babki. Akcja powieści umieszczona została tym razem w Warszawie przełomu XIX i XX wieku. W domu rodziny Celińskich pojawia się młoda i piękna Esther, guwernantka. Z początku radosna i pełna życia zapada na tajemniczą chorobę: odrętwienie, na jakie cierpiał Hanemann. Choroba Eshter stanowi ramę konstrukcyjną powieści, w którą autor wplótł refleksje na temat najważniejszych idei XX wieku.

W 2003 roku Stefan Chwin opublikował Złotego pelikana . To współczesna przypowieść, dziejąca się w Gdańsku. Jakub, nauczyciel uniwersytecki, jest przekonany, że jego pomyłka w trakcie egzaminu wstępnego spowodowała samobójczą śmierć niedoszłej studentki. Wydarzenie to zmienia całe życie Jakuba. Chwin zastanawia się w Złotym pelikanie nad kondycją moralną współczesnego człowieka.

W 2010 roku trafił do księgarń traktat o samobójstwie - Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni .

Akcja wydanej w 2011 roku Panny Ferbelin rozgrywa się pod koniec XIX wieku w Gdańsku. Głównymi bohaterami opowieści są: prokurator Hammels, jego syn Helmut, Panna Ferbelin i jej ojciec oraz Kurt Niemand, przybysz, o którym mieszkańcy Gdańska mówią "Nauczyciel z Neustadt". Niespodziewane zbiegi okoliczności powodują, iż losy ludzi splatają się w sposób zaskakujący, a fabuła tej powieści - uwodzicielskiej i niepokojącej - stwarza nastrój, w którym czytelnik ma wrażenie, że jest uczestnikiem toczących się zdarzeń...

dvu4jzd

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvu4jzd
dvu4jzd
dvu4jzd
dvu4jzd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj