Trwa ładowanie...

Serce Amazonek – recenzja komiksu wydawnictwa Scream Comics

Kiedy Scream zapowiedziało "Serce Amazonek", niektórym bankowo podskoczyło ciśnienie. Nic dziwnego, bo jeśli czytaliście choćby "Jima Cutlassa", wiecie, że Rossi to artysta w swoim fachu. Jednak na to, co pokazał w "Sercu Amazonek", chyba nikt z nas nie był gotowy.

"Serce Amazone", scen. Géraldine Bindi, rys. Christian Rossi"Serce Amazone", scen. Géraldine Bindi, rys. Christian RossiŹródło: Materiały prasowe
d16gnom
d16gnom

160-stronicowy komiks, pierwotnie wydany przez Castermana w 2018 r., zabiera nas w sam środek wojny trojańskiej. Żadna z walczących stron nie zdaje sobie sprawy, że pobliska puszcza skrywa plemię złożone wyłącznie z kobiet, które kilka pokoleń wcześniej wypowiedziały posłuszeństwo patriarchatowi. Amazonki pojawiają się pod murami miasta, ale nie jak pisze Homer, aby pomóc jego obrońcom. Ich celem jest wyłapanie, zniewolenie i seksualne wykorzystanie mężczyzn. Jednak splot wydarzeń sprawia, że niektóre z nich zaczynają kwestionować zasady wspólnoty zakorzenione w micie założycielskim, podsycanym przez religię i jej kapłanki.

"Serce Amazonek" nie ma nic wspólnego z brykiem czy kolejną generyczną historią rozgrywającą się w antycznych dekoracjach. Wprawdzie znajdziecie tu kilka kapitalnie przedstawionych potyczek, jednak scenarzystka Géraldine Bindi sięga po "Iliadę", aby opowiedzieć o zupełnie innej walce - walce płci.

Komiks - renesans gatunku

Choć wymowa jest wyraźnie współczesna, autorka nie trzyma się kurczowo feministycznego dyskursu. Nie oszczędza żadnej ze stron konfliktu, ani gwałtownych mężczyzn, ani okrutnych czcicielek Artemidy. "Serce Amazonek" to raczej próba odpowiedzenia na pytanie, czy możliwa jest koegzystencja pozbawiona dominacji i przemocy, oparta za to na równości i wzajemnym szacunku. Co ważne, dla Géraldine Bindi o wiele ważniejsze niż mityczne cudowności jest budowanie wiarygodnych postaci, ich emocje i napędzające je motywacje.

Nieprzeciętna historia wymagała nieprzeciętnej oprawy i tym sposobem wracamy do Christiana Rossiego. Efekt, jaki osiągnął w "Sercu Amazonek", próżno porównywać do czegokolwiek, co wyszło spod jego ręki. Styl Rossiego nadal jest tu na wskroś realistyczny, ale tym razem artysta zrezygnował z kolorów i konturowania na rzecz orzechowej akwareli. Tym samym zatapiając kadry w zmysłowej sepii, sprawiającej, że historia stała się duszna i mocno odrealniona.

Dans l'atelier de Christian Rossi

Rossi pracował nad "Sercem Amazonek" kilka lat. Korzystał z pomocy żywych modeli, inspiracji szukając zarówno w antycznych artefaktach, jak i "Troi" Wolfganga Petersena. Efektem tego są plastyczne, super realistyczne rysunki z perfekcyjnie uchwyconą anatomią i drobiazgowo oddanymi realiami epoki, od których nie można oderwać oczu.

Polska edycja "Serca Amazonek" ukazała się nakładem Scream Comics, w powiększonym formacie (240x320 mm) i twardej oprawie. Jeśli szukacie sprawnie opowiedzianej, uniwersalnej historii, wyrazistych bohaterek i zniewalających rysunków, Bindi i Rossi stworzyli coś, co porwie was od pierwszych stron.

Serce Amazonek Materiały prasowe
Serce AmazonekŹródło: Materiały prasowe
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d16gnom
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16gnom

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj