Trwa ładowanie...

Mistrzowie malarstwa opowiadają o własnej twórczości

"Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa" - książkę stanowiącą zapis rozmów z 25 czołowymi przedstawicielami polskiego malarstwa współczesnego - zaprezentowano w czwartek w Warszawie. Premierze towarzyszyło otwarcie wystawy prac artystów.

Share
Mistrzowie malarstwa opowiadają o własnej twórczościŹródło: "__wlasne
d23fee5

Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa - książkę stanowiącą zapis rozmów z 25 czołowymi przedstawicielami polskiego malarstwa współczesnego - zaprezentowano w czwartek w Warszawie. Premierze towarzyszyło otwarcie wystawy prac artystów.

Jerzy Nowosielski , Józef Czapski , Wojciech Fangor, Edward Dwurnik, Roman Opałka, Teresa Pągowska - wywiady m.in. z tymi twórcami znalazły się w książce pt. Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa. O tym, co artyści myślą na temat własnej twórczości, rozmawiała z malarzami historyk i krytyk sztuki Elżbieta Dzikowska .

Na czwartkową premierę książki, która odbyła się w galerii Art New Media, przybyli niektórzy rozmówcy Dzikowskiej . Tego wieczoru otwarto również ekspozycję "Malarze mówią", na której zgromadzono 25 obrazów autorstwa twórców, którym poświęcona jest publikacja. "Staraliśmy się wybrać takie obrazy, które dobrze reprezentują twórczość tych artystów" - powiedziała PAP Dzikowska . Prace artystów na ekspozycji opatrzone są cytatami z książki.

Jak opowiadała autorka, rozmowy z 25 artystami zajęły jej ponad ćwierć wieku. Pierwszy wywiad przeprowadziła w 1981 roku z Jerzym Nowosielskim , natomiast ostatnia rozmowa z Jarosławem Modzelewskim odbyła się w lutym br. Zazwyczaj autorka przeprowadzała wywiady w pracowniach artystów.

d23fee5

Wielu z rozmówców Dzikowskiej - Józef Czapski , Jerzy Nowosielski , Tadeusz Brzozowski, Tomasz Tatarczyk, Jacek Sienicki, Jan Tarasin - już nie żyje. "Rozmowy są historycznym świadectwem twórczości tych artystów" - zaznaczyła Dzikowska .

Zadawane pytania dotyczyły przeżyć malarzy, ich inspiracji, stosunku do świadomości, znaczenia miejsca dla procesu twórczego. "Oni sami mówią o tym, jak ten proces przebiega, co jest dla nich najważniejsze w ich twórczości" - zaznaczyła Dzikowska .

Autorka starała się zadawać takie pytania, jakie zadaliby ludzie nie obcujący na co dzień ze sztuką jej rozmówców."Chciałabym, aby te moje rozmowy wprowadziły ich w świat sztuki i żeby się dowiedzieli, co malarze myślą o swojej twórczości - mówiła Dzikowska . - Aby poznali, czy liczy się dla nich kolor, światło, miejsce, warsztat, czy produkcja czy eksperyment. Czy te wszystkie rzeczy razem".

Jak zwróciła uwagę autorka, artyści zazwyczaj nie chcą rozmawiać o własnej twórczości. "Uważają, że to samo dzieło powinno działać na widza. Ale przecież ten widz chce wiedzieć coś więcej, chce poznać kulisy, zbliżyć się do tajemnicy zawartej w obrazie". Jej zdaniem, zebrane w książce rozmowy zbliżają twórcę z odbiorcą.

d23fee5

O wyborze artystów zadecydowały upodobania autorki. "Do rozmów zaprosiłam tych artystów, których cenię najbardziej" - powiedziała Dzikowska .

W książce można przeczytać również wywiady ze Zdzisławem Beksińskim , Janem Berdyszakiem, Janem Dobkowski, Tadeuszem Dominikiem, Stanisławem Fijałkowskim, Stefanem Gierowskim, Aleksandrą Jachtomą, Łukaszem Korolkiewiczem, Jerzym Mierzejewskim, Jarosławem Modzelewski, Jackiem Sempolińskim, Jonaszem Sternem, Barbarą Szubińską, Leonem Tarasewiczem, Hanną Zawą-Cywińską.

Publikacji książki towarzyszyć będzie cykl wydarzeń. W niedzielę w kinie Atlantic odbędzie się spotkanie z Janem Dobkowskim i Barbarą Czubińską pod tytułem "Radość koloru". Wtorkowe spotkanie "Ecce homo" poświęcone sztuce figuratywnej z Jarosławem Modzelewskim, Łukaszem Korolkiewiczem i Edwardem Dwurnikiem zostanie zorganizowane w galerii Art New Media.

Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa jest pierwszym z trzech tomów serii poświęconej rozmowom z polskimi artystami. Obok malarzy, Dzikowska przeprowadziła też rozmowy z grafikami, które zostaną zebrane w tomie Artyści mówią. Wywiady z mistrzami grafiki. Trzeci tom serii Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii stanowi zapis rozmów Hanny Marii Gizy ze słynnymi polskimi fotografikami.

Wydawcą serii jest wydawnictwo Rosikon Press.

d23fee5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23fee5
d23fee5