Trwa ładowanie...
d244mrb

Edward Dwurnik

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: Lidia Matłacz-Roguska

Edward Dwurnik to malarz i grafik urodzony w Radzyminie, rozpoznawalny polski artysta zajmujący się sztuką współczesną. Maluje obrazy, tworzy grafiki i rysunki, otrzymał wiele nagród za osiągnięcia w dziedzinie sztuki.

Edward Dwurnik – życiorys

Edward Dwurnik pochodzi z Radzymina pod Warszawą, gdzie urodził się w 1943 roku. Studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1963–1970, kształcił się pod kierunkiem malarstwa u prof. Eugeniusza Eibischa i rzeźby u prof. Jerzego Jarnuszkiewicza. Dwurnik otrzymał dyplom pod kierunkiem prof. Krystyny Łady-Studnickiej. Podczas studiów Edward Dwurnik zaczął tworzyć niezależne cykle dzieł – w 1965 roku powstawały rysunki i akwarele, a w 1966 roku namalował pierwsze obrazy z cyklu "Podróże autostopem".

Pierwsza wystawa Edwarda Dwurnika została zaprezentowana w 1970 roku w warszawskiej Galerii Współczesnej. Przez lata artysta prezentował swoje prace w muzeach i dziesiątkach galerii w całej Polsce m.in. w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Katowicach, Sopocie, Bydgoszczy i Łodzi. Wystawy dzieł Dwurnika pojawiły się też w Londynie, Pradze, Berlinie, Stuttgarcie czy finlandzkim mieście Jyväskylä.

Dorobek artystyczny Edwarda Dwurnika to ponad 5000 obrazów i 10 000 rysunków. Powstały filmy dokumentalne o Edwardzie Dwurniku takie jak "Owoce Ziemi" (1977), "Portret z natury" (1984), "Polska Nike" (1987) i "Podróże Edwarda Dwurnika" (1995), a także animacje "Warzywniak, 360 st." (2006) i "Oaza" (2009) oparte na jego malarstwie.

Edward Dwurnik – obrazy

W bogatym dorobku Edwarda Dwurnika warto zwrócić uwagę na cykle, których artysta stworzył ponad dwadzieścia. Wśród nich znajdują się cykle "Sportowcy" (1972-1992), "Robotnicy" (1975-1991), "Niech żyje wojna!", "Portret", "Błękitny", "Warszawa" czy "Poprawić Mozarta". Malarz jest też autorem obrazu "Październik" (2006) znajdującego się na murze Muzeum Powstania Warszawskiego oraz muralu "Uśmiechnięte Twarze" (2007) namalowanego w Mysłowicach podczas imprezy Off Festival.

Edward Dwurnik – nagrody

Edward Dwurnik otrzymał w 1981 roku Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida za cykl "Robotnicy", natomiast w 1983 roku wyróżniono go Nagrodą Kulturalną "Solidarności". Edwarda Dwurnika doceniono również za granicą. W 1985 roku został wyróżniony nagrodą Nouvelle Biennale de Paris na cenionym francuskim festiwalu sztuki, a w 1988 roku wręczono mu nagrodę Olimpiady Sztuki w Seulu. W 1992 roku Dwurnikowi wręczono Nagrodę Fundacji Sztuki Współczesnej.

Edward Dwurnik – książki

W 2012 roku na rynek trafiła książka "Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa", w której znalazła się rozmowa z Edwardem Dwurnikiem. Autorka Elżbieta Dzikowska przeprowadziła też wywiady z twórcami takimi jak Zdzisław Beksiński, Roman Opałka, Teresa Pągowska, Jan Berdyszak, Hanna Zawa-Cywińska czy Józef Czapski. Wśród tekstów zawartych w tej publikacji znalazł się również wywiad z Edwardem Dwurnikiem.

Nakładem Wydawnictwa Czarnego pojawiła się też książka "Moje królestwo. Rozmowa z Edwardem Dwurnikiem" autorstwa Małgorzaty Czyńskiej. Jest to wywiad z artystą, jego premiera odbyła się jesienią 2016 roku.

d244mrb

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d244mrb
d244mrb
d244mrb