Czarne Wydawnictwo
Wydawnictwo Czarne powstało w 1996 roku i jest prywatną, niezależną oficyną. Specjalizuje się we współczesnej prozie polskiej i środkowoeuropejskiej.
Wśród autorów Czarnego są m.in. Jurij Andruchowycz, Vladimir Arsenijević, Zsuzsa Bank, Ádám Bodor, Svetlana Broz, Thomas Brussig, Wolfgang Büscher, Bora Ćosić, Jakub Deml, Marius Ivaškevičius, Milena Jesenská, Judith Kuckart, Herta Müller, Mikael Niemi, Simona Popescu, Taras Prochaśko, Eginald Schlattner, Renata Serelyte, Natalka Śniadanko, Dubravka Ugrešic, Richard Wagner, Aglaia Veteranyi i Peter Zilahy. Polscy twórcy Czarnego to m.in.: Natasza Goerke, Henryk Grynberg, Maciej Malicki, Agata Miklaszewska, Daniel Odija, Tomasz Piątek, Krzysztof Siwczyk, Paweł Smoleński, Andrzej Stasiuk, Dariusz Suska, Marcin Świetlicki, Krzysztof Varga i Janusz L. Wiśniewski.
Twórczość naszych autorów popularyzujemy w kilku seriach i poza seriami.
I tak w serii „Europa Środkowa”, chwilowo zamkniętej, publikowane są eseje na tematy "środkowoeuropejskie". Jako pierwsza pozycja z tej serii ukazała się książka pt. Moja Europa. Dwa eseje o Europie zwanej Środkową Jurija Andruchowycza i Andrzeja Stasiuka (ze zdjęciami Josefa Koudelki), jako druga - Praski elementarz Aleksandra Kaczorowskiego: szkice o Hrabalu, Kunderze, Weilu, Kafce, Pavlu i innych (fotografie Bohdan Holomicek), jako trzecia - Ostatnie terytorium. Eseje o Ukrainie Jurija Andruchowycza ze zdjęciami Tadeusza Rolke.
W serii „Europejki” prezentowane są książki z kręgu literatury popularnej, napisane dobrze, mądrze, a przy tym lekko. Autorki to młode, inteligentne i błyskotliwe pisarki, nie tylko polskie, ale także niemieckie, chorwackie, ukraińskie – jednym słowem Europejki.
W serii "Linie Krajowe" wydajemy współczesną prozę polską. Prozę pisaną zarówno przez uznanych pisarzy jak i debiutantów. Prozę, której wyznacznikami są autentyzm, wyrazistość i świeżość. Prozę opisującą współczesny świat i wewnętrzne światy jej autorów.
"mała seria" z kolei to miejsce dla książek niezwykłych - niewielkich objętościowo, posiadających jednak wybitne walory estetyczne. Wśród wydanych do tej pory książek z „małej serii” odnajdujemy prozę, dramat, dziennik podróży. Ich wspólnym mianownikiem jest próba lapidarnego skreślenia znakomitego pomysłu, zaskakującej puenty, finezyjnego zamknięcia w słowach ulotności chwili. Piękna szata graficzna jest plastycznym uzupełnieniem majstersztyków małej serii - miniaturowych wielkich rarytasów dla wytrawnych czytelników.
Seria „Inna Europa Inna Literatura” to egzotyczna podróż po nieznanej Europie; to literackie safari w krainach, o których prawie nic nie wiadomo. Seria „Inna Europa Inna Literatura” jest kontynuacją programu realizowanego od początku istnienia Wydawnictwa Czarne: prezentować literaturę świetną, choć rzadko na polskim rynku obecną. Taką, która daje czytelnikowi ekscytujące poczucie odkrywania nowych, nieznanych, choć geograficznie nieodległych lądów.
W serii „Sulina” ukazuje się najszerzej pojęta literatura faktu - książki historyczne i antropologiczne, proza podróżna, reportaże i eseje. Ich wspólnym mianownikiem jest to, że na rozmaite literackie sposoby odkrywają przed czytelnikiem nieznane strony i przejawy fenomenu zwanego Europą, zdradzają jego, często wstydliwe, sekrety i głęboko ukryte tajemnice. Autorzy książek z serii Sulina przekraczają granice: geograficzne, kulturowe, mentalne, z antropologiczną dociekliwością badają pozornie znane lądy, prowadzą literackie śledztwa, zmierzające częstokroć do odsłaniania bolesnych prawd. Sulina – miasteczko w delcie Dunaju, miejsce, gdzie kończy się kontynent i dobiegają kresu zdarzenia (Andrzej Stasiuk), ostatnie miasto Europy. Niegdyś kwitnący port, jest dziś Sulina nostalgicznym symbolem upadku, rozpadu, przemijającego czasu. O jej bogatej przeszłości przypominają zrujnowane budynki kapitanatu, dwustuletnia latarnia morska i cmentarz.
W kolejnej serii Czarnego, serii „ze strachem” prezentujemy trzymające w napięciu powieści sensacyjne, kryminały i thrillery. Czytelnicy znajdą w niej zarówno klasyczne kryminały, powieści noir, jak i współczesne historie z dreszczykiem, w których główną rolę odgrywają rozmaite układy i korporacje. Znajdzie się też coś dla wielbicieli literatury nieco bardziej elitarnej, ale w duchu serii: kryminały intertekstualne, grające z konwencją, pisane z dystansem i przymrużeniem oka. Będą więc powieści „do pociągu” i te dla koneserów książek nieco bardziej wysublimowanych.
Miłośnicy dobrego literackiego reportażu znajdują coś dla siebie w serii „Reportaż”, w której publikujemy wybitne książki reporterskie (pióra takich dziennikarzy jak Paweł Smoleński, Mariusz Szczygieł, Włodzimierz Nowak czy Maciej Zaremba). Zaś ci, którzy lubią „tracić czas na rozmowie”, z przyjemnością sięgną do książek z serii „Rozmowy”. Wywiad to bardzo europejska, kontynentalna forma literacka, czy dziennikarska raczej. Tego się już właściwie nie zauważa w prasie anglosaskiej – amerykańskiej czy angielskiej, natomiast ciągle jeszcze w gazetach francuskich, niemieckich czy rosyjskich można znaleźć ten tradycyjny wywiad. W Polsce jest on jedną z najpopularniejszych form – mówi autor pierwszej książki z serii „Rozmowy” - Aleksander Kaczorowski.
Rok powstania | 1996 |
Adres | Wołowiec 11 |
Kod i miasto | Sękowa |
Numer telefonu | (+48 18) 351 00 70 |
Numer faksu | (+48 18) 353 58 93 |
Adres WWW strony internetowej | http://www.czarne.com.pl/ |
Podziel się opinią
Komentarze