Trwa ładowanie...
d1unm53

Elżbieta Dzikowska

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Elżbieta Dzikowska, z wykształcenia sinolog i historyk sztuki, jest autorką książek podróżniczych, programów telewizyjnych, radiowych audycji oraz artykułów. Przede wszystkim, Dzikowska znana jestjako polska podróżniczka, współtworząca z Tonym Halikiem, legendarnym podróżnikiem i mężem Elżbiety Dzikowskiej, program "Pieprz i wanilia".

Elżbieta Dzikowska – młodość

Elżbieta Dzikowska, ochrzczona jako Józefa Elżbieta Górska, była ze swoim bratem wychowywana przez babcię. Matka Dzikowskiej prowadziła herbaciarnię, a ojciec w czasie II Wojny Światowej był łącznikiem Armii Krajowej. Niemcy aresztowali go i uwięzili na zamku w Lublinie, tam skazano go na karę śmierci, którą wykonano w 1944 roku. Co więcej, w 1952 roku Dzikowska została osadzona na pół roku w tym samym więzieniu na zamku lubelskim. Miała ona wówczas 15 lat, a skazana została za przynależność do nielegalnej organizacji ZEW.

Elżbieta Dzikowska – podróżniczka

Największą pasją Eli Dzikowskiej jest podróżowanie po świecie i robienie zdjęć. Zanim zaczęła wieść życie obieżyświata, pracowała w czasopiśmie "Chiny", a następnie w redakcji "Kontynentów", gdzie prowadziła dział dotyczący Ameryki Łacińskiej. Dzikowska na początku nie posiadała dużej wiedzy dotyczącej krajów Ameryki Południowej i dopiero po otrzymaniu stanowiska redaktora w "Kontynentach" zaczęła uczyć się języka hiszpańskiego oraz odwiedzać takie kraje, jak: Brazylia, Urugwaj, Meksyk, Ekwador, Wenezuela, Peru, Kolumbia, Boliwia, Wyspa Wielkanocna, Chile, Kuba, Argentyna, Jamajka, Panama, Haiti. Po upływie paru lat, Elżbieta Dzikowska była już specjalistką od Ameryki Łacińskiej i należała do Światowego Stowarzyszenia Latynoamerykanistów.

Dzięki pracy w "Kontynentach", Elżbieta zaczęła interesować się fotografią, o której miała dotychczas pojęcie jedynie teoretyczne. Oprócz pracy dziennikarskiej, Ela musiała podołać również jako fotoreporter. Wówczas podróżniczka ukończyła kurs z zakresu operator filmowy. Większość zdjęć Dzikowskiej to fotografie reportażowe.

Elżbieta Dzikowska i Tony Halik

Elżbieta Dzikowska pracowała w "Kontynentach” przeszło 20 lat, podczas których wraz z aparatem w dłoniach zwiedziła wszystkie kraje Ameryki Łacińskiej. Z bycia zawodowym fotografem w "Kontynentach" zrezygnowała w 1974 roku, wtedy poznała Tony'ego Halika i stwierdziła, że jest on lepszy fotografem i operatorem. Od tej pory Ela postanowiła podróżować razem ze swoim przyszłym mężem.

Małżeństwo Dzikowskiej i Halika wspólnie przygotowało ponad 300 filmów i programów w ramach cyklu "Pieprz i wanilia". Są oni pierwszymi Polakami, którzy w 1976 roku wkroczyli do zaginionych ruin Vilcabamba (pozostałości po ostatniej stolicy Inków).

Małżeństwo uczestniczyło w licznych podróżach, odwiedzając niemalże wszystkie kraje Ameryki Łacińskiej i Europy oraz 27 stanów USA. Ponadto, małżeństwo podróżników odwiedziło: Chiny, Nową Zelandię, Australię, Tajlandię, Sri Lankę, Indie,Rosję, Kenię, Tahiti, Galapagos, Hawaje,Egipt, Tanzanię, Maroko, Libię.

Elżbieta Dzikowska – książki

Elżbieta Dzikowska jest autorką wielu książek podróżniczych, reportaży z wypraw oraz publikacji o sztuce i artystach. Najpopularniejszym cyklem książkowym autorstwa Dzikowskiej jest: "Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce!" W roku 2006, za książki "Groch i kapusta", podróżniczka otrzymała Nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera.

Elżbieta Dzikowska współcześnie

Gdy mąż Dzikowskiej umarł w 1998 roku, Elżbieta osiadła w kraju ojczystym i zajęła się popularyzacją interesujących miejsc w Polsce, poprzez krajoznawczy cykl "Groch i kapusta". Dzięki inicjatywie Dzikowskiej, w Toruniu zostało założone Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika.

Ponadto, Elżbieta jest wiceprezesem The Explorers Club (oddział w Polsce), członkiem Polonijnego Klubu Podróżnika oraz należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki. W roku 2015, Elżbieta Dzikowska wróciła na antenę, jako prowadząca program "Pieprz i wanilia".

d1unm53

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1unm53
d1unm53
d1unm53