Trwa ładowanie...
doqm1td

Wojciech Fangor

PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF, fot: Andrzej Rybczyński

Wojciech Fangor był ostatnim spośród wielkich mistrzów ubiegłego wieku. Tworzył jako malarz, plakacista, grafik i rzeźbiarz.

Wojciech Fangor - życiorys

Wojciech Bonawentura Fangor był posiadaczem dyplomu ASP w Warszawie, gdzie później był docentem. Prywatna nauka pod okiem Tadeusza Pruszkowskiego i Felicjana Szczęsnego Kowarskiego opierała się na twórczości Jean-Honoré Fragonarda i Jeana Chardina. Fangor debiutował po zakończeniu drugiej wojny światowej. Początkowe obrazy Wojciecha Fangora reprezentowały realizm socjalistyczny – to wtedy powstały słynne ”Matka Koreanka” oraz ”Lenin w Poroninie”. Dzieła typu ”Postaci” Wojciech Fangor malował aż do śmierci Józefa Stalina w 1953 roku.

Wojciech Fangor - twórczość

Wojciech Fangor stworzył Polską Szkołę Plakatu oraz pierwszy environment w Polsce i na świecie. Wyemigrował z kraju w 1961 roku. Mieszkał w Berlinie, Anglii, USA, nieustannie tworząc i prowadząc wykłady. Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku urządziło wystawę Wojciecha Fangora w 1970 roku, poświęcając mu ją w całości.

Wojciech Fangor na stacji warszawskiego metra opracował największą i najbardziej znaną galerię op-artu pod ziemią. Stworzył również najpopularniejszy polski plakat (1953).

Wojciech Fangor - książki, filmy, nagrody

W 2011 roku ukazała się książka, do której udzielili wywiadów m.in. Wojciech Fangor, Zdzisław Beksiński i Józef Czapski, ujawniający kulisy swoich warsztatów. Twórczość Wojciecha Fangora została przedstawiona w filmach dokumentalnych ”Fangor notatki z wystawy” oraz ”Polnische Plakat Kunst: Wojciech Fangor”. Artystę odznaczono wieloma wyróżnieniami, np. nagrodami państwowymi III stopnia, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem ”Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i nagrodą im. Jana Cybisa.

Wojciech Fangor
Data urodzenia

15.11.1922

Miejsce urodzenia

Warszawa

Data śmierci

25.10.2015

Miejsce śmierci

Warszawa

Bibliografia
doqm1td

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doqm1td
doqm1td
doqm1td