Trwa ładowanie...
dx1vqor

Józef Czapski

Malarz, rysownik, eseista i publicysta. Początkowo studiował prawo w Petersburgu. Odznaczony orderem Virtuti Militari za wojnę polsko-bolszewicką 1920. Od 1921 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u J. Pankiewicza. Związany z kapistami, z którymi w latach 1924-1931 tworzył w Paryżu. W okresie 1939-1941 więziony w Rosji (m.in. w Starobielsku). W latach 1941-1942 jako oficer Armii Polskiej w ZSRR poszukiwał zaginionych oficerów, potem żołnierz II Korpusu Polskiego. Od 1945 na stałe w Paryżu, gdzie współpracował z pismami emigracyjnymi i francuskimi.

Współzałożyciel i współredaktor paryskiej Kultury. Sowiecką rzeczywistość opisał w wielokrotnie wznawianych i tłumaczonych na języki obce "Wspomnieniach starobielskich" (1944) i "Na nieludzkiej ziemi" (1949). Autor esejów na temat sztuki, religii, polityki i literatury ("Patrząc" 1983, "Czytając" 1990, "Swoboda tajemna" 1991) oraz artykułów krytycznych i programowych poświęconych koloryzmowi. W 1937 opublikował "O Cézannie i świadomości malarskiej", a w 1938 monografię J. Pankiewicza. W malarstwie nawiązywał do postimpresjonizmu. Używając nasyconych barw i kontrastowych zestawień kolorystycznych, uzyskiwał efekt silnej ekspresji i groteski. Malował portrety, pospolite wnętrza, martwe natury i pejzaże. Znane obrazy: "Tramwaj" (1934-1935), "Żółty szal" (1937), "Czerwona kawiarnia" (1956), "Pociąg podmiejski" (1967).

Józef Czapski
Data urodzenia

02.04.1896

Miejsce urodzenia

Praga

Data śmierci

11.01.1993

Miejsce śmierci

Maisons-Laffitte

Bibliografia
dx1vqor

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx1vqor
dx1vqor
dx1vqor
dx1vqor

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj