Hanna Szymanderska
Pisarka, kucharka, autorka niezwykle popularnych książek i poradników kucharskich.
Pierwszą książkę napisała w 1974 r. Niewinny tytuł 200 potraw z warzyw nie uśpił czujności cenzury. Książkę dopuszczono do druku dopiero w 1979 r., po licznych przeróbkach i wykreśleniu wszystkich niedostępnych na rynku produktów. To właśnie z tej publikacji usunięto szynkę, a nawet śledzie, zastępując wymienione rarytasy poczciwą mortadelą. Niezbyt przyjemne doświadczenie na długo zniechęciło Hannę Szymanderską do rynku wydawniczego. Powrót do pisania wymusiło życie.
W 1982 r. podjęła współpracę z dziennikarską spółdzielnią Omnipress i zaczęła pisać na zamówienie felietony kulinarne.
Kolejne książki powstały na zamówienie wydawnictwa Watra. Były to Polska Wigilia (1988) oraz Polska Wielkanoc (1990), których nakład, tylko w Watrze, przekroczył 600 tys. egzemplarzy. Pod koniec lat 90. oba tytuły zainteresowały wydawnictwo MUZA, które z powodzeniem wznawia je do dziś.
Ważnymi elementami jej publikacji kulinarnych są historia, tradycja i kultura jedzenia, anegdoty i ciekawostki etnograficzne oraz mnóstwo informacji ze źródeł często zapomnianych, a nawet mało dostępnych.
W 1992 r. autorka Smakosza warszawskiego związała się z wydawnictwem Prószyński i S-ka. Nakładem tej oficyny ukazało się do końca 2003 r. 28 książek jej autorstwa, w tym 24 tytuły z serii "Biblioteczka Poradnika Domowego". Łączny nakład wszystkich tytułów przekroczył 3 miliony egzemplarzy!
Podziel się opinią
Komentarze