Trwa ładowanie...

Totalne zaskoczenie. Literacki Nobel 2020 ogłoszony!

Akademia Szwedzka przyznała tegoroczną nagrodę amerykańskiej poetce Louise Glück.

Tak wygląda medal noblowski za osiągnięcia literackieTak wygląda medal noblowski za osiągnięcia literackieŹródło: Getty Images
d1oe5yh
d1oe5yh

8 października o godzinie 13:00 poznaliśmy laureata Nagrody Nobla z dziedziny literatury. Komitet Noblowski zdecydował, że w tym roku prestiżowy medal z wizerunkiem Alfreda Nobla i nagroda pieniężna w wysokości 9 milionów szwedzkich koron trafi w ręce Louise Glück.

Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania medalu dla Glück stwierdził, iż otrzymała go "za niepodrabialny poetycki głos, który w połączeniu z surowym pięknem czyni życie jednostki uniwersalnym".

Przypomnijmy, że Komitet Noblowski decyduje o zwycięzcy, nie publikując wcześniej nazwisk nominowanych. W tym roku wśród twórców typowanych do nagrody byli m.in. pochodząca z Karaibów Maryse Condé, rosyjska pisarka Ludmiła Ulicka czy Margaret Atwood, której książka "Opowieść podręcznej" stała się kanwą popularnego serialu o tym samym tytule. Nazwisko Glück nie pojawiało się w gronie wymienianych do zwycięstwa twórców. Decyzja Komitetu Noblowskiego jest więc sporym zaskoczeniem.

Kim jest Louise Glück?

Amerykańska poetka i eseistka urodziła się w 1943 roku w Nowym Jorku, w rodzinie o żydowsko-węgierskich korzeniach. Opublikowała kilkanaście tomów wierszy. Ostatni z nich zatytułowany "Faithful and Virtuous Night" wydała w 2014 roku. Jej twórczość przyniosła jej wiele prestiżowych nagród m.in. Pulitzera czy National Book Award w dziedzinie poezji. 77-letnia Louise Glück jest obecnie wykładowczynią na Yale University.

d1oe5yh

[NEWS W TRAKCIE AKTUALIZACJI]

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku poznaliśmy aż dwóch laureatów literackiego Nobla. Jedną z nich była Olga Tokarczuk, którą uhonorowano za rok 2018, ale z powodu skandalu wokół Jean-Claude'a Arnaulta, męża jednej z członkiń Akademii Szwedzkiej, który miał być źródłem przecieków, nagrodę wręczono dopiero w ubiegłym roku.

Olga Tokarczuk odebrała Nobla. Zobacz ten ważny moment

Drugim laureatem, za rok 2019, został austriacki pisarz Peter Handke. Ta decyzja Komitetu wywołała kontrowersje z uwagi na jego wypowiedzi dotyczące wojny w byłej Jugosławii. Handke jednoznacznie opowiadał się po stronie Serbów, zdaniem wielu negując prawdę na temat krwawego konfliktu na Bałkanach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1oe5yh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oe5yh