Trwa ładowanie...
d29joyc

Nie będzie Nobla dla pisarza. Winę ponosi gwałciciel skazany na więzienie

W ponad stuletniej historii Nagrody Nobla w dziedzinie literatury tylko kilka razy nie wyłoniono laureata. W przeszłości powodem były dwie wojny światowe. W 2018 r. – przecieki i skandal seksualny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jean-Claude Arnault 1 października został skazany na dwa lata więzienia (Fot. F. Fouganthin/CC BY-SA 4.0)
d29joyc

Początek października to tradycyjnie czas przyznawania Nagród Nobla w dziedzinie fizyki, chemii, fizjologii lub medycyny, literatury, ekonomii oraz Pokojowej Nagrody Nobla. Rok 2018 jest wyjątkowy, gdyż zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami żaden z literatów nie otrzyma prestiżowego medalu i 9 mln koron szwedzkich (ponad 3,7 mln zł).

Członkowie Akademii Szwedzkiej i Fundacji Noblowskiej podjęli taką decyzję kilka miesięcy temu, gdy zrobiło się głośno o sprawie Jean-Claude'a Arnaulta. Fotografa i męża Katariny Frostenson – członkini Akademii Szwedzkiej, przyznającej co roku nagrodę Nobla.

Zobacz także: Pokojowa Nagroda Nobla 2018 przyznana. Odznaczeni walczą z przemocą seksualną

d29joyc

Okazało się, że Arnault był źródłem przecieku w przypadku nagród dla Wisławy Szymborskiej w 1996 r., Elfriede Jelinek (2004), Harolda Pintera (2005), Jean-Marie Gustave'a Le Clezio (2008), Patricka Modiano (2014), Swietłany Aleksijewicz (2015), a ostatnio także Boba Dylana (2016). Szwedzcy dziennikarze podkreślali, że takie informacje były na wagę złotawśród osób korzystających z zakładów bukmacherskich. Szczególnie, że w 2016 r. praktycznie nikt nie brał pod uwagę możliwości, że literackiego Nobla dostanie Bob Dylan.

Obejrzyj: Gwiazdor odebrał Nagrodę Nobla. Dlaczego dopiero teraz?

Co gorsza, nazwisko Arnaulta wypłynęło na fali oskarżeń #metoo. Mężczyzna, przez lata ceniony w środowisku ludzi kultury, otrzymał łatkę gwałciciela. Jego ofiarą miało paść osiemnaście kobiet, które wykorzystał seksualnie i zastraszał, zmuszając do milczenia. Kryształowy wizerunek Arnaulta zaczął się psuć w listopadzie 2017 r., gdy kobiety anonimowo opisały swoje historie.

d29joyc

1 października szwedzki sąd uznał, że mężczyzna jest winny jednemu z zarzucanych mu gwałtów. Wyrok: dwa lata pozbawienia wolności i 115 tys. koron (prawie 50 tys. zł) kary. Arnault nie przyznał się do winy i jego prawnicy zamierzają złożyć apelację.

Pół roku przed tym wyrokiem trzech członków Akademii przyznającej literacką nagrodę zrezygnowało z udziału w obradach na znak protestu. Czarę goryczy przelała opieszałość przewodniczącej Sary Danius, która nie poradziła sobie z wewnętrznym kryzysem i została wezwana do dymisji.

Sara Danius/Getty Images

- Uważamy za konieczne poświęcenie czasu na odzyskanie publicznego zaufania, zanim zostanie ogłoszony następny laureat. Wyraża to nasz szacunek dla poprzednich i przyszłych laureatów, Fundacji Noblowskiej i opinii publicznej – tłumaczył później Sekretarz Akademii Szwedzkiej, dlaczego w 2018 r. nie zostanie przyznana nagroda w dziedzinie literatury.

d29joyc

W 2019 r. mają zostać wyłonieni dwaj laureaci, co nie jest niczym nowym w historii Literackiej Nagrody Nobla. Dwa nazwiska zwycięskich literatów wyczytano w 1904, 1917, 1966 i 1974 r.

Owocem najnowszego skandalu i wewnętrznego kryzysu w Akademii Szwedzkiej jest także ufundowanie jednorazowej New Academy Prize in Literature (Literacka Nagroda Nowej Akademii). Powstała ona z inicjatywy dziennikarki Alexandry Pascalidou, która zaprosiła do współpracy ponad setkę szwedzkich osobistości: ludzi kultury, pisarzy, aktorów itp. W inicjatywę włączyli się także szwedzcy bibliotekarze, którzy wytypowali prawie 50 kandydatów. Następnym etapem było otwarte głosowanie internetowe. Członkowie Nowej Akademii ogłosili, że do finału przeszli: Maryse Condé, Neil Gaiman, Haruki Murakami i Kim Thúy.

Murakami, który w ostatnich latach był jednym z głównych faworytów do Literackiego Nobla, poprosił we wrześniu o wycofanie jego nazwiska z konkursu, ponieważ chce uniknąć medialnej uwagi i skupić na pisaniu.

d29joyc

Laureat New Academy Prize in Literature zostanie ogłoszony 12 października.

Literacka Nagroda Nobla jest wręczana od 1901 r. Przez 117 lat tylko kilka razy nie wyłoniono laureata: w 1914,1918, 1935 i w latach 1940-1943. Ostatnim nagrodzonym jest brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia Kazuo Ishiguro.

d29joyc

Podziel się opinią

Share

d29joyc

d29joyc