Trwa ładowanie...
dgh02fo

Haruki Murakami

Haruki Murakami to obecnie jeden z najpopularniejszych, a zdaniem wielu także najwybitniejszych, pisarzy na świecie. Urodził się w Kioto w 1949 roku. Dorastał w Kobe, mieście portowym, w którym szczególnie łatwo o kontakt z innymi kulturami. Interesuje się kulturą spoza Japonii, czyta literaturę amerykańską, słucha jazzu, ogląda hollywoodzkie produkcje. Ukończył Dramat Klasyczny na Wydziale Literatury Uniwersytetu w Waseda. W latach 1974-1981 prowadził klub jazzowy.

Zadebiutował jako powieściopisarz w 1979 r. Zachęcony Nagrodą Literacką Naoma dla Początkujących Pisarzy kontynuuje karierę pisarską.** Pierwszą powieść Hear the Wind Sing (Usłysz śpiew wiatru), dostępną tylko w Japonii, wydał w roku 1979.

Jego powieści przetłumaczono na kilkanaście języków i sprzedano w milionach egzemplarzy na całym świecie. Wydano je m.in. na Tajwanie, w Chinach, Rosji, Korei.

Haruki Murakami zdobył wszystkie, z możliwych do zdobycia, nagrody literackie w Japonii, w tym najważniejszą z nich – Yomiuri. Jest również tłumaczem o dużym dorobku; na japoński przełożył m.in. powieści Trumana Capote'a, Raymonda Carvera, Tima O'Briena, Scotta Fitzgeralda, Johna Irvinga.

Regularnie bierze udział w maratonach. W książce O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu rozważa wpływ biegania na swoje życie i przede wszystkim na pisarstwo.

dgh02fo

Podziel się opinią

6
5

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgh02fo
dgh02fo
dgh02fo