Znamy fabułę nowej powieści Harukiego Murakami. Autor trzymał ją w tajemnicy do ostatniej chwili
"Zabójstwo komandora" ("Kishidancho Goroshi") to tytuł najnowszej powieści najpopularniejszego japońskiego pisarza. Dwutomowe, liczące ponad 1000 stron dzieło przenosi czytelnika do świata muzyki operowej i malarstwa.
"Zabójstwo komandora" ("Kishidancho Goroshi") to tytuł najnowszej powieści najpopularniejszego japońskiego pisarza ostatnich lat. Dwutomowe, liczące ponad 1000 stron dzieło przenosi czytelnika do świata muzyki operowej i malarstwa.
W zeszły piątek japońscy fani twórczości Harukiego Murakami stawili się tłumnie w księgarniach, by nabyć premierowe wydanie "Zabójstwa komandora". Powieści, której szczegóły fabularne były trzymane w sekrecie aż do pojawienia się książek na sklepowych półkach.
Z relacji japońskich czytelników wynika, że "Zabójstwo komandora" opowiada o 36-letnim malarzu-portreciście, który po niespodziewanym odejściu żony przeprowadza się do opuszczonego domu na zboczu góry. Budynek pełnił przez wiele lat rolę pracowni Tomohiko Amady, znanego malarza i ojca przyjaciela głównego bohatera.
Mężczyzna porzucony przez żonę zaczyna odkrywać sekrety atelier, które pobudzają go artystycznie i prowadzą do zaistnienia fantastycznych wydarzeń. Portrecista słucha płyt operowych Amady, przegląda jego bibliotekę, a także odkrywa nieznane nikomu dzieło właściciela domu - tytułowe "Zabójstwo komandora".
W dwutomowej powieści, której japoński nakład liczy 1,3 miliona egzemplarzy (700 tysięcy pierwszego tomu i 600 tysięcy drugiego), Haruki Murakami poświęca wiele miejsca opisom pracy twórczej portrecisty, czyniąc z malarstwa główny motyw swojej książki. Równie ważną rolę w "Zabójstwie komandora" odgrywa muzyka Mozarta czy Richarda Straussa, która towarzyszy głównemu bohaterowie podczas pobytu w niezwykłym atelier.
Haruki Murakami określił historię opisaną w "Zabójstwie komandora" jako bardzo dziwną - z takim przymiotnikiem zgadza się wielu japońskich czytelników, którzy donoszą o licznych znakach zapytania i niedopowiedzeniach pozostawionych przez autora. Być może jest to sugestia do powstania trzeciego tomu, choć w tym temacie Murakami niczego nie zadeklarował.
"Zabójstwo komandora" to pierwsza od 2013 roku ( "Bezbarwny Tsukuru Tazakiego i lata jego pielgrzymstwa" ) powieść japońskiego autora. Data polskiego wydania nie jest jeszcze znana, natomiast w maju ma się u nas ukazać zbiór esejów "Zawód: powieściopisarz"