Trwa ładowanie...

Ruszył portal programu kulturalnego polskiej prezydencji

Pod adresem www.culture.pl ruszył portal zawierający informacje o krajowym i zagranicznym programie kulturalnym polskiej prezydencji. Podczas polskiego przewodnictwa w Radzie UE w kraju i na świecie odbędzie się ponad 1400 wydarzeń kulturalnych.

Ruszył portal programu kulturalnego polskiej prezydencjiŹródło: "__wlasne
d1zsdt6
d1zsdt6

Pod adresem www.culture.pl ruszył portal zawierający informacje o krajowym i zagranicznym programie kulturalnym polskiej prezydencji. Podczas polskiego przewodnictwa w Radzie UE w kraju i na świecie odbędzie się ponad 1400 wydarzeń kulturalnych.

Na portalu znaleźć można materiały multimedialne, w jednym z nich reżyser Paweł Szkotak opowiada o swoim spektaklu "Planeta Lem", można także zobaczyć filmową dokumentację pierwszej odsłony akcji "I, CULTURE". Projekt realizowany jest w 12 miastach świata. Polega na wspólnym szyciu oraz składaniu kwadratów - elementów wielkiej układanki z napisem "I, CULTURE" (Ja, Kultura).

Na portalu znajdują się także aktualizowane na bieżąco informacje o krajowym i zagranicznym programie kulturalnym polskiej prezydencji - kalendarz wydarzeń w Polsce i na świecie, opisy poszczególnych projektów, zapowiedzi najbliższych wydarzeń w poszczególnych dziedzinach - m.in. film, teatr, sztuki wizualne.

W drugiej połowie roku w ramach polskiej prezydencji odbędzie się ponad 1400 wydarzeń kulturalnych, w tym projekty specjalne w dziewięciu miastach Polski: Sopocie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Warszawie, Lublinie, Białymstoku, Katowicach i Krasnogrudzie. Wydarzenia kulturalne odbędą się także w 10 stolicach świata: Berlinie, Brukseli, Kijowie, Londynie, Madrycie, Mińsku, Moskwie, Paryżu, Pekinie, Tokio.

Za program krajowy odpowiedzialny jest - na zlecenie resortu kultury - Narodowy Instytut Audiowizualny, za program zagraniczny - Instytut Adama Mickiewicza.

30 czerwca, dzień przed objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE, jednocześnie w 100. rocznicę urodzin Czesława Miłosza , w dawnym kompleksie dworskim rodziny Miłoszów w Krasnogrudzie przy granicy polsko-litewskiej, spotkają się filozofowie, artyści i poeci: m.in. Zygmunt Bauman , Julia Hartwig , Tomas Venclova . Uczestnicy spotkania będą m.in. debatować o zagadnieniu wspólnoty w zróżnicowanej kulturowo Europie.

d1zsdt6

1 lipca w Warszawie, podczas inauguracji przewodnictwa Polski w Radzie UE, zaplanowano całodniowe widowisko muzyczne, które rozegra się na czterech specjalnie przygotowanych scenach. Na każdej scenie reprezentowany będzie inny gatunek muzyczny, m.in. muzyka poważna, dla dzieci, muzyka etniczna i jazz. Scena główna stanie na Placu Defilad, a kolejne trzy - przy Elektrowni Powiśle, na Rynku Nowego Miasta i na Mariensztacie. Oprócz tego 1 lipca w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej odbędzie się premiera opery "Król Roger". Inscenizacji dzieła Karola Szymanowskiego podjął się reżyser operowy David Pountney.

W 10 stolicach na całym świecie prezentowanych będzie prawie 400 wydarzeń. W Galerii Whitechapel w Londynie odbędzie się monograficzna wystawa Wilhelma Sasnala - pierwsza tak duża retrospektywna wystawa artysty. We wrześniu w berlińskim Martin-Gropius-Bau zainaugurowana zostanie ekspozycja "Polska-Niemcy. 1000 lat". Zaplanowano także m.in. "Przewodnik do Polaków", czyli cykl pięciu filmów dokumentalnych dotykających polskiej przeszłości i historii, które mają pomóc lepiej zrozumieć Polaków. W serii pokazane zostaną m.in. "Beats of Freedom" i "Toys" - pokazy odbędą się będą pokazywane m.in. w Madrycie i Paryżu. Zaplanowano też spektakl Teatru Biuro Podróży na podstawie prozy Stanisława Lema . Przedstawienie jest godzinnym plenerowym widowiskiem teatralnym. Zaprezentowany zostanie w Brukseli, Paryżu, Londynie, Berlinie i Madrycie, Moskwie, Kijowie i Mińsku.

d1zsdt6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zsdt6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj