Stanisław Lem
Pisarz, filozof, futurolog. Autor wielu wybitnych powieści i opowiadań fantastycznych. Jego książki przetłumaczono na 41 języków, osiągnęły one łączny nakład ponad 30 milionów egzemplarzy.
Studia medyczne rozpoczął w 1940 r., naukę kontynuował w latach 1944-45 we Lwowskim Instytucie Medycznym, a w 1948 ukończył na UJ w Krakowie, gdzie osiadł na stałe po wojnie. Początkowo ogłaszał artykuły w fachowej prasie lekarskiej, recenzje i felietony naukowe, opowiadania i wiersze. Debiutował w 1946 r. w katowickim tygodniku Nowy Świat Przygód powieścią Człowiek z Marsa (napisaną w czasie wojny).
Pierwszą książkę, powieść Astronauci, wydał w 1951 r., dalsza twórczość przyniosła mu opinię najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki naukowej. Jako odnowiciel jej problematyki i konwencji gatunkowo-stylistycznych oraz eseista-futurolog zyskał rozgłos międzynarodowy, jego książki tłumaczono na ponad 25 języków (najczęściej w USA i byłym ZSRR).
Był członkiem stowarzyszeń amerykańskich: Science Fiction Research Association i Science Fiction Writers of America; od 1972 r. należał do Komisji PAN "Polska 2000".
Otrzymał wiele nagród literackich m.in.: Miasta Krakowa (1953), miesięcznika Problemy (1968), Miesięcznika Literackiego (1931), Ministerstwa Kultury i Sztuki II stopnia (1965) i I stopnia (1973) oraz nagrodę państwową I stopnia (1976).
Ośrodkiem zainteresowań pisarskich Lema była nauka, poznanie naukowe, możliwości i przyszłość nauki. Wyobraźnia techniczna, ogromna pomysłowość w tworzeniu i nazywaniu nowych światów, zjawisk, praw fizycznych i biologicznych - to sposoby unaoczniania podstawowego problemu, jakim jest człowiek wobec własnych możliwości poznawczych.
Pisarz chętnie wprowadzał również inne motywy - z kręgu moralności, erotyki, mechanizmów życia środowiskowego, jednak sprawą, która najsilniej poruszała jego wyobraźnię - było starcie rozumu ze światem materii.
Prace Lema były wykorzystywane także jako podręczniki akademickie na wykładach z filozofii, a fragmenty Cyberiady wykorzystał w swojej kompozycji Floof Esa-Pekka Salonen.
Podziel się opinią
Komentarze