Trwa ładowanie...

"Odyseja Hakima": oczami emigranta [RECENZJA]

"Odyseja Hakima" dokumentuje osobistą historię młodego Syryjczyka, który musiał zdecydować: albo opuści ukochaną ojczyznę, albo upadnie razem z nią. Zanim jednak do tego doszło, poznał na własnej skórze, czym jest tyrania i walka o przetrwanie.

"Odyseja Hakima": oczami emigranta [RECENZJA]Źródło: Materiały prasowe
d4bhnt4
d4bhnt4

Fabien Toulmé opisując prawdziwą historię Hakima (imiona bohaterów zostały zmienione) nie chciał przedstawiać ckliwego dramatu, podkoloryzowanego dla osiągnięcia lepszego efektu. Nie musiał. Autor skupił się na relacji zasłyszanej od młodego Syryjczyka, która jest nie tylko autentyczna, ale także niezwykle aktualna. Wydarzenia przedstawione w pierwszym tomie "Z Syrii do Turcji" (całość liczy trzy tomy) rozgrywają się na przestrzeni ostatnich kilku lat. Niektóre sceny zapewne mignęły gdzieś w telewizyjnych wiadomościach, ale największą wartość stanowi obraz życia codziennego w Syrii. Oczami Hakima poznajemy dramat wielu uchodźców, którzy nie bez trudu podejmują decyzję o opuszczeniu ojczyzny.

"Odyseja Hakima. Tom 1. Z Syrii do Turcji", wyd. Non Stop Comics 2019 Materiały prasowe
"Odyseja Hakima. Tom 1. Z Syrii do Turcji", wyd. Non Stop Comics 2019 Źródło: Materiały prasowe

Toulmé pokazał się w komiksie jako reporter, spotykający się z Hakimem w jego francuskim domu, gdzie młody Syryjczyk opowiada mu o swojej odysei. To bardzo osobista historia tak dla francuskiego komiksiarza, jak i syryjskiego uchodźcy. Siłą rzeczy każdy z nich patrzy na ten sam świat, te same wydarzenia z diametralnie różnych perspektyw.

Hakim opowiada o swoim życiu w Damaszku, gdzie już w wieku dwudziestuparu lat miał dobrze prosperujący biznes w branży ogrodniczej. Świetnie sobie radził, mógł planować przyszłość, myśleć o założeniu rodziny. I nagle zmiana. Arabska wiosna. Ludzie wychodzą na ulice, zaczynają się krwawe zamieszki. Aresztowania, strach, sąsiad donosi na sąsiada. Hakim się nie poddaje i próbuje przetrwać, ale wkrótce zaczyna rozumieć, że to już nie jest jego Syria. Że jeżeli czegoś nie zmieni, skończy na ulicy jako ofiara zamieszek albo bezrobotny bez środków do życia.

"Odyseja Hakima. Tom 1. Z Syrii do Turcji", wyd. Non Stop Comics 2019 Materiały prasowe
"Odyseja Hakima. Tom 1. Z Syrii do Turcji", wyd. Non Stop Comics 2019 Źródło: Materiały prasowe

"Odyseja Hakima" od strony formalnej bardzo przypomina twórczość cenionego w Polsce Guya Delisle'a ("Phenian", "Kroniki birmańskie", "Kroniki jerozolimskie"). Fabien Toulmé przenosi nas do innego świata, w którym nie ma miejsca wyłącznie na czerń i biel. Relacja Hakima jest pełna bólu, strachu i bezsilności, ale także humoru i miłości do własnej ojczyzny. To bardzo osobista i ludzka historia, która pozwala w jakimś stopniu zrozumieć, co musiał przejść zwykły Syryjczyk szukający azylu poza granicami swego kraju.

d4bhnt4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bhnt4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj