Trwa ładowanie...

Literacka prezydencja Polski w Radzie UE

Przez pół roku polskiej prezydencji nie zabraknie wydarzeń literackich - "okrętami flagowymi" polskiej prezydencji będą Czesław Miłosz i Stanisław Lem. Twórczość Miłosza będzie przyczynkiem do debaty z udziałem prezydentów Polski i Litwy oraz przywódców UE.

Literacka prezydencja Polski w Radzie UEŹródło: PAP/Jerzy Undro
d16zhdu
d16zhdu

Przez pół roku polskiej prezydencji nie zabraknie wydarzeń literackich - "okrętami flagowymi" polskiej prezydencji będą Czesław Miłosz i Stanisław Lem . Twórczość Miłosza będzie przyczynkiem do debaty z udziałem prezydentów Polski i Litwy oraz przywódców UE.

30 czerwca, w setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza , odbędzie się otwarcie Międzynarodowego Centrum Dialogu im. Czesława Miłosza w Krasnogrudzie w powiecie sejneńskim. To wydarzenie poprzedza inaugurację polskiej prezydencji i zostało wpisane do jej programu jako "Wigilia Prezydencji". Na granicy Polski i Litwy powstanie miejsce poświęcone edukacji w regionach pogranicza, praktyce budowania dobrego sąsiedztwa w wielokulturowych środowiskach, współpracy i wymianie doświadczeń z partnerami z różnych krajów.

Na otwarcie ośrodka w Krasnogrudzie organizatorzy - Fundacja Pogranicze wraz z Ośrodkiem "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" - przygotowali cykl spotkań "Europejska Agora". Do Krasnogrudy przybędą tego dnia miłośnicy twórczości noblisty z całego świata. W programie znalazła się m.in. debata "Europa mostów", w której udział wezmą Herman Van Rompuy - przewodniczący Rady Europejskiej, Jerzy Buzek - przewodniczący Parlamentu Europejskiego, prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. W panelu "Agora filozofów" dyskutować będą Zygmunt Bauman , Giorgio Agamben i Cezary Wodziński zaś podczas "Agory Poetów" wystąpią Julia Hartwig , Tomas Venclova , Claudio Magris i Irena Grudzińska-Gross .

Finałem "Europejskiej Agory" będzie widowisko wieczorne, łączące muzykę ze sztukami wizualnymi, którego spoiwem będzie Koncert Wlada Marhultza inspirowany wierszem Miłosza Powrót. Podczas całej polskiej prezydencji promowane będą audiobooki z wierszami Czesława Miłosza , czytanymi w kilkunastu językach przez gwiazdy światowego filmu i teatru. Audiobooki wydane zostaną we wspólnej oprawie graficznej, natomiast ich zawartość będzie różniła się w zależności od kraju. Poezje i teksty Czesława Miłosza czytane będą m.in. po ukraińsku, rosyjsku, białorusku, hiszpańsku, angielsku, niemiecku, chińsku i japońsku. Nagrania trafią do rąk słuchaczy, w zależności od kraju, od czerwca do września. W większości stolic audiobooki będą dołączane do dzienników lub tomików poezji Miłosza .

d16zhdu

Bogaty program wydarzeń wokół polskiej literatury zaplanowano też w Wielkiej Brytanii. Nakładem Instytutu Kultury Polskiej w Londynie w maju ukazał się zbiór opowiadań napisanych przez polskich i brytyjskich pisarzy inspirowanych twórczością Stanisława Lema zatytułowany "Lemistry". W Wielkiej Brytanii zostanie też opublikowana nowela graficzna zainspirowana jednym z opowiadań Lema z rysunkami Andrzeja Klimowskiego i Danuty Schejbal.

Przez całe lato londyńczycy będą czytać wybrane wiersze Czesława Miłosza na billboardach w metrze, twórczość polskiego noblisty będzie również obecna na sierpniowym festiwalu literackim w Edynburgu.Odbędą się tam dyskusje m.in. na temat związków literatury i totalitaryzmu, tłumaczeń wierszy Miłosza na angielski i języki celtyckie oraz związków jego twórczości z poezją Sorleya MacLeana, jednego z największych poetów szkockich XX wieku. Polska literatura w Londynie podczas polskiej prezydencji promowana będzie też poprzez spotkania z pisarzami m.in. Adamem Michnikiem , Adamem Zagajewskim , Andrzejem Stasiukiem , Olgą Tokarczuk .

Na jesieni polska literatura zagości w Madrycie, a sceną wydarzeń będzie tamtejszy Instytut Polski. 9 września otwarta zostanie wystawa " Lem fantastyczny", której inspiracją będą polskie adaptacje filmowe dzieł tego pisarza.27 i 28 września odbędzie się konferencja poświęcona Lemowi i literaturze fantastycznej. Temat pierwszego dnia konferencji to " Lem - sztuka, literatura i cyberkultura", a do dyskusji zostali zaproszeni m.in. Ewa Lipska , Jerzy Jarzębski i Miguel Barcelo. W debacie drugiego dnia konferencji zatytułowanej " Lem - etyka, filozofia i polityka" wezmą udział Paweł
Okołowski
, Wojciech Orliński , Fernando Marias i Luis Alberto de Cuenca.

Równolegle z programem wydarzeń dotyczących Stanisława Lema , w Madrycie odbywać się będą spotkania z twórczością Czesława Miłosza .Od 19 września do 3 października będzie można oglądać wystawę "Zniewolony umysł. Tyrania obrazów w polskiej fotografii artystycznej po 1945 roku" przygotowaną przez Galerię Asymetria z Warszawy. W dniach 3 i 4 października odbędzie się dwudniowa konferencja poświęcona Czesławowi Miłoszowi . W programie zaplanowano cztery sesje, których tytuły zaczerpnięto z dzieł noblisty: Zniewolony umysł , Rodzinna Europa , Zdobycie władzy , Poeta pamięta. Udział
w konferencji zapowiedzieli m.in. Juan Jose Armas Marcelo, Jose Maria Guelbenzu, Fernando Savater , Xavier Vidal, Mercedes Monmany, Aleksander Fiut , Adam Michnik , Marek Zaleski , Jerzy Illg , Agnieszka Kosińska , Andrzej Franaszek .

Na listę wydarzeń polskiej prezydencji wpisano też tegoroczną, trzecią już edycję krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada , która odbędzie się w dniach 2-6 listopada. Swój udział w III edycji Festiwalu zapowiedzieli m.in.: Dawid Grosman , Michel Houellebecq , Zeruya Shalev .

d16zhdu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16zhdu