Trwa ładowanie...
diwz7ie

"Łasuch" tom 3: witaj w domu [RECENZJA]

Historia Gusa zwanego Łasuchem dobiegła końca. Wszystkie pytania znalazły swoją odpowiedź. Warto było czekać na taki finał?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Łasuch" tom 3, Egmont 2019
"Łasuch" tom 3, Egmont 2019 (Materiały prasowe)
diwz7ie

Jeff Lemire w obszernym wywiadzie dla CBR, który znalazł się na końcu finałowego tomu "Łasucha", przyznał, że od początku miał w głowie zakończenie historii Gusa. Z początku nikt nie miał pojęcia, ile zeszytów zajmie ta seria (skończyło się na 40), ale finał był od początku przemyślany i zaplanowany. Oczywiście nie zdradzę, jak wygląda zakończenie "Łasucha". Jednak jeśli macie w pamięci brutalne, bezlitosne i wstrząsające wątki z dwóch pierwszych tomów, to szykujcie się na kolejne niespodzianki. Nie tylko scenariuszowe, ale także w warstwie formalnej.

Największym zaskoczeniem jest z pewnością zajmująca kilka zeszytów retrospekcja, pokazująca genezę wydarzeń prowadzących do światowej zagłady i pojawienia się dzieci-hybryd. Lemire przyznał, że nie planował takiego powrotu do przeszłości, ale popularność serii pozwoliła mu na rozwinięcie niektórych wątków i dokładniejsze nakreślenie tła.

Tak samo było z motywem tamy, która pojawiła się w poprzednim tomie.

  Materiały prasowe
(Materiały prasowe)

Te "dodatkowe" sceny nie sprawiają jednak wrażenia wciśniętych na siłę. Napisanych tylko po to, by "Łasuch" przyciągał do sklepów z komiksami przez kilka miesięcy dłużej. Przyznam jednak, że niektóre wątki prowadzące do finału odbiegają poziomem od wcześniejszych pomysłów Lemire'a. Spotkanie starego znajomego i podróż po zamarzniętej rzece wydaje się bardzo naiwna, choć scenarzysta w pewnym momencie puszcza oko do czytelnika, jakby miał świadomość, że trochę się zagalopował.

Czy warto było czekać na finał "Łasucha"? Zdecydowanie, bo Lemire nie ograniczył się w nim do odpowiedzenia na podstawowe pytania zadawane od samego początku. Choć sporo tu optymizmu, autor nie zamienił "Łasucha" w sielankę. To nadal mocna i bezkompromisowa opowieść, w której nikt nie jest bezpieczny.

diwz7ie

Podziel się opinią

Share
diwz7ie
diwz7ie