Trwa ładowanie...

Ksenia Starosielska laureatką Transatlantyku 2008

Ksenia Starosielska laureatką Transatlantyku 2008Źródło: Inne
d2170ym
d2170ym

Ksenia Starosielska, tłumaczka literatury polskiej na język rosyjski, otrzymała w piątek w Krakowie przyznaną po raz czwarty nagrodę Instytutu Książki - Transatlantyk. Laureatce wręczył ją minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Starosielska ukończyła Moskiewski Instytut Technologii Precyzyjnej im. M. W. Łomonosowa. Od ponad 30 lat w czasopiśmie „Innostrannaja Literatura” publikuje artykuły, recenzje książek i utwory literackie polskich autorów. Prowadzi także serię literatury polskiej w wydawnictwie NLO.

Na piątkową ceremonię wręczenia nagrody w Collegium Maius UJ przybyli m.in. noblistka Wisława Szymborska i wielu autorów, których utwory tłumaczyła Starosielska, a z Rosji Władimir Grigoriew z Federalnej Agencji ds. Prasy, Radia, Telewizji i Książek.

d2170ym

Wiceprezes polskiego PEN Clubu, tłumacz Adam Pomorski mówił, że Ksenia Starosielska jest jedną z tych osób, które polskiej literaturze i kulturze są najbardziej oddane, a jej przekłady czytają nie tylko Rosjanie, ale także narody ościenne, wszyscy, którzy język rosyjski znają.
- To jest ta nasza republika literatury, którą wszyscy razem tworzymy - autorzy oryginałów i tłumacze. Republika, która jest gdzieś powyżej granic państwowych - mówił Pomorski .

Jak podkreślił Pomorski Ksenia Starosielska niezależnie od klasy oryginalnych dzieł dokonuje przekładów nobilitujących i jest nauczycielką kolejnych pokoleń tłumaczy.

Starosielska otrzymała 10 tys. euro i statuetkę autorstwa Łukasza Kieferlinga. Dziękując za nagrodę powiedziała, że brak jej słów, bo została nagrodzona za to, co jest szczęściem jej życia.
- Przez całe życie robię to, co lubię, co uwielbiam, co kocham. I nie znudzi mi się to - zapewniła laureatka.
Gratulacje dla tłumaczki nadesłali: Stefan Chwin , Tadeusz Różewicz i Tadeusz Konwicki .

Nagroda Transatlantyk jest przyznawana wybitnemu popularyzatorowi literatury polskiej za granicą. Do czwartej jej edycji zgłoszono 55 kandydatów z 28 krajów. Wyboru dokonała Kapituła Nagrody w składzie: Anders Bodegard, Włodzimierz Bolecki, Jerzy Jarniewicz, Albrecht Lempp, Jarosław Mikołajewski pod przewodnictwem dyrektora Instytutu Książki, Grzegorza Gaudena.

Pierwszym laureatem Nagrody Transatlantyk w 2005 r. był Henryk Bereska, potem otrzymał ją Anders Bodegard (2006) i Albrecht Lempp (2007).

d2170ym
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2170ym

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj