Trwa ładowanie...
d3ns1g6

Bogdan Zdrojewski

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Bogdan Zdrojewski został odznaczony Orderem Świętego Sylwestra przez papieża Jana Pawła II, Krzyżem Wielkiego Orderu Zasługi przez prezydenta Portugalii, Królewskim Norweskim Orderem Zasługi przez króla Norwegii. Ponadto jest Komandorem Legii Honorowej, laureatem Nagrody im. Ireny Sendlerowej, posiadaczem Złotego Medalu Zasłużonego Kulturze Gloria Artis.

Bogdan Zdrojewski - życiorys

Bogdan Andrzej Zdrojewski przyszedł na świat w rodzinie Mirosławy i Leonarda Zdrojewskich. Jest technikiem obróbki skrawaniem (liceum zawodowe), ukończył także policealne studium rachunkowości i zarządzania. Pracował m.in. jako maszynista trakcji w PKP, w Państwowych Zakładach Zbożowo-Młynarskich, świadczył usługi fotograficzne. Studiował we Wrocławiu, jest absolwentem filozofii i kulturoznawstwa. Na uczelni Bogdan Zdrojewski założył koło naukowe historii filozofii, należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów, którym kierował. W instytucji udzielał się również podczas stanu wojennego. W 1990 roku Zdrojewski skończył doktorat.

Żoną Bogdana Zdrojewskiego jest Barbara Grażyna Mietelska, kulturoznawczyni i polityk, odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Para ma dwoje dzieci.

Bogdan Zdrojewski - książki

W 1997 roku ukazał się album fotograficzny "Wrocław" z opowieściami ówczesnego Prezydenta Miasta, Bogdana Zdrojewskiego. W kolejnej pozycji z 2013 roku (nakładem Narodowego Instytutu Audiowizualnego) mamy okazję poznać bliżej historię Europejskiego Kongresu Kultury w trakcie Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej - istotnego elementu ówczesnego Krajowego Programu Kulturalnego.

Bogdan Zdrojewski - kariera polityczna

Bogdan Zdrojewski pracował na jednej z wrocławskich uczelni, należał do Solidarności, a w 1990 roku został radnym. Na trzy kadencje objął urząd prezydenta Wrocławia, kierował akcją przeciwpowodziową w 1997 roku, był senatorem, aż w końcu kandydował do Sejmu z ramienia Platformy Obywatelskiej. Bogdan Zdrojewski był bohaterem głośnej sprawy wrocławskiego VAT-u, oczyszczono go jednak z wszelkich zarzutów o niegospodarność. W międzyczasie w latach 2003-2005 zatrudniono go jako Dyrektora Zarządzającego w Thyssen Polska.

Od 2007 roku Bogdan Zdrojewski pełnił funkcję ministra kultury i dziedzictwa narodowego w obydwu rządach Donalda Tuska. Kolejno został posłem w Parlamencie Europejskim, gdzie pracuje od 2014 roku. Przewodniczył tam m.in. delegacji do spraw stosunków z Białorusią oraz pracował nad wytycznymi dotyczącymi przyszłych stosunków Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejską.

Bogdan Zdrojewski
Data urodzenia

18.05.1957

Miejsce urodzenia

Kłodzko

Bibliografia
d3ns1g6

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ns1g6
d3ns1g6
d3ns1g6