Narodowy Instytut Audiowizualny
Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) to narodowa instytucja o charakterze kulturalnym, której zadaniem jest digitalizacja, upowszechnianie i promocja zasobów polskiego dziedzictwa audiowizualnego.
Narodowy Instytut Audiowizualny – informacje ogólne
Narodowy Instytut Audiowizualny został utworzony 1 kwietnia 2009 roku. Jest następcą Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego powołanego w 2005 roku. Siedzibą instytutu jest nowoczesny budynek przy ul. Wałbrzyskiej w Warszawie. Znajdują się tam pracownie digitalizacji, laboratoria, przestrzeń edukacyjna oraz nowoczesne sale konferencyjne.
Od momentu powołania dyrektorem Narodowego Instytutu Audiowizualnego jest Michał Merczyński, który zarządza nim we współpracy z pięcioosobową Radą.
Narodowy Instytut Audiowizualny — statut
Według założeń statutowych Narodowego Instytutu Audiowizualnego celem instytucji jest digitalizacja, promocja i udostępnianie dorobku audiowizualnego polskich artystów i działaczy kultury. Misją instytutu jest archiwizacja najbardziej wartościowych dzieł filmowych, muzycznych i teatralnych oraz rozpowszechnianie ich poprzez udział w realizowanych projektach krajowych i międzynarodowych. Ponadto Narodowy Instytut Audiowizualny prowadzi badania, a także kursy i szkolenia dotyczące edukacji medialnej.
Narodowy Instytut Audiowizualny – działalność
W zakresie digitalizacji Narodowy Instytut Audiowizualny w latach 2010-2015 prowadził Program Wieloletni Kultura+, podczas którego współpracował między innymi z Biblioteką Narodową i Narodowym Archiwum Cyfrowym. Celem programu było aktywizowanie studiów filmowych, bibliotek i muzeów w zakresie udostępniania oraz promocji zbiorów zdigitalizowanych.
Materiały audiowizualne są udostępniane przez Narodowy Instytut Audiowizualny za pomocą platformy Ninateka, serwisu edukacyjnego Muzykoteka, a także internetowego pisma dwutygodnik.com. Poza tym instytut jest organizatorem festiwali kulturalnych, między innymi Festiwal Kultura 2.0 czy Festiwal NInA Wersja Beta.
Narodowy Instytut Audiowizualny wydaje serie albumów DVD lub CD, które prezentują wartościowe filmy dokumentalne czy dziecięce polskich autorów. Instytut zajmuje się również koprodukcją filmów. Wśród projektów wspartych przez Narodowy Instytut Audiowizualny są filmy „Dzieci Ireny Sendlerowej” w reżyserii Johna Kenta Harrisona czy „Dziennik z podróży” Piotra Stasika.
Narodowy Instytut Audiowizualny — książki
Narodowy Instytut Audiowizualny był organizatorem i realizatorem Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji. Program związany był z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w 2011 roku. Celem akcji było zachęcenie Polaków do udziału w poszczególnych projektach, na przykład Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu.
W związku z tym wydarzeniem Narodowy Instytut Audiowizualny sporządził podsumowanie, w którym zawarł wszelkie zagadnienia i opisy wydarzeń związanych z Kongresem. Raport własnym nakładem instytutu został opublikowany w formie książki pt. „Kultura bez granic. Europejski Kongres Kultury”. Publikacja wydana w dwóch językach, polskim i angielskim, zawiera eseje, wywiady, zdjęcia i teksty artystyczne. Ich autorami są wielkie nazwiska europejskiej kultury, między innymi filozof Gianni Vattimo, twórca teatralny Jonathan Mills czy pisarka Dubravka Ugrešić.
Rok powstania | 2009 |
Adres | Wałbrzyska 3/5 |
Kod i miasto | Warszawa |
Podziel się opinią
Komentarze