Trwa ładowanie...
dbn8vd9
06-06-2013 00:00

Kultura bez granic. Europejski Kongres Kultury

książka
Oceń jako pierwszy:
dbn8vd9
"__wlasne
Źródło: "__wlasne

Dwujęzyczna (w polskiej i angielskiej wersji językowej) publikacja przedstawiająca i rozwijająca kluczowe tematy, zjawiska i wydarzenia Europejskiego Kongresu Kultury.


Europejski Kongres Kultury był jednym z najważniejszych wydarzeń Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie EU. Pozwolił na spotkanie wielu twórców i badaczy, którzy choć są uznawani za mistrzów rzadko mają okazję wymienić publicznie poglądy i skonfrontować je wspólnie ze słuchaczami, przyciągnął wielu aktywistów z całej Europy (rozumianej szerzej niż granice Unii Europejskiej) oraz polityków odpowiedzialnych realnie za kształtowanie warunków do rozwoju kultury. We Wrocławiu mistrzowie spotkali się także z pokoleniem najmłodszym – badaczami i twórcami, którzy kształtować będą europejską kulturę w najbliższych latach.

Kongres był wydarzeniem wielowątkowym i wielopłaszczyznowym – zarówno ze względu na grono zaproszonych gości i panelistów (reprezentujących różne poglądy, tradycje, pokolenia), jak i rodzaj wydarzeń przeplatających się w programowej strukturze – od małych akcji społecznych, poprzez ważne dzieła zamówione specjalnie na EKK, interwencyjne krytyczne wystawy komentujące aktualną sytuację społeczno-polityczną po wielkoskalowe spektakularne wydarzenia muzyczne i teatralne przyciągające wielotysięczną publiczność. Wszystko to oddawało zróżnicowany charakter aktualnego stanu europejskiej kultury, było też naturalnym środowiskiem do rozważania pytania o istotne zmiany, jakie powodować może sztuka (hasło przewodnie EKK – Art for Social Change) i o samą przyszłość kultury europejskiej. Kongres przekroczył więc granice typowej konferencji, stał się znaczącą platformą wymiany idei i ich prezentacji poprzez projekty łączące media, dyscypliny i doświadczenia.

Wybrana forma książki łączy materiały o różnym formacie – eseje, wywiady, rozmowy, krótkie teksty artystyczne, zdjęcia i prace graficzne. Ich zestawienie pozwoli w oryginalny, przyjazny dla czytelnika sposób przedstawić złożone, nierzadko trudne zagadnienia wyłaniające się z programu i przebiegu kongresu.

Publikacja jest zbiorem wyselekcjonowanych treści (część z nich zamówiona jest specjalnie do wydawnictwa), które dzięki wydaniu dwujęzycznemu będą dostępne zarówno dla polskojęzycznego, jak i anglojęzycznego czytelnika zainteresowanego diagnozą aktualnego stanu europejskiej kultury i perspektywami jej przyszłego rozwoju. Wśród materiałów przygotowanych specjalnie do wydawnictwa znalazły się m.in. wywiad ze słynnym filozofem Giannim Vattimo, szefem międzynarodowego festiwalu teatralnego w Edynburgu Jonathanem Millsem, esej prof. Anny Zeidler-Janiszewskiej stanowiący podsumowanie debat kongresowych, a także tekst wybitnej pisarki Dubravki Ugrešić oraz komiks egipskiego streetartowca Ganzeera. Istotnym elementem uzupełniającym lekturę jest DVD z filmami Maksa Cegielskiego i Anny Zakrzewskiej, przedstawiający reportaże z wydarzeń realizowanych w miastach Polski w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie EU, reportaż z Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu oraz jego
najważniejszego wydarzenia artystycznego – koncertów Krzysztofa Pendereckiego, Aphex Twina i Jonny'ego Greenwooda.

Kultura bez granic. Europejski Kongres Kultury
Numer ISBN

978-83-928205-3-6

Gatunek

Kultura i sztuka

Oprawa

6

Liczba stron

349

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbn8vd9
dbn8vd9
dbn8vd9