Kultura bez granic. Europejski Kongres Kultury
Rok wydania | 2013 |
Autorzy | |
Wydawnictwo |
Dwujęzyczna (w polskiej i angielskiej wersji językowej) publikacja przedstawiająca i rozwijająca kluczowe tematy, zjawiska i wydarzenia Europejskiego Kongresu Kultury.
Europejski Kongres Kultury był jednym z najważniejszych wydarzeń Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie EU. Pozwolił na spotkanie wielu twórców i badaczy, którzy choć są uznawani za mistrzów rzadko mają okazję wymienić publicznie poglądy i skonfrontować je wspólnie ze słuchaczami, przyciągnął wielu aktywistów z całej Europy (rozumianej szerzej niż granice Unii Europejskiej) oraz polityków odpowiedzialnych realnie za kształtowanie warunków do rozwoju kultury. We Wrocławiu mistrzowie spotkali się także z pokoleniem najmłodszym – badaczami i twórcami, którzy kształtować będą europejską kulturę w najbliższych latach.
Kongres był wydarzeniem wielowątkowym i wielopłaszczyznowym – zarówno ze względu na grono zaproszonych gości i panelistów (reprezentujących różne poglądy, tradycje, pokolenia), jak i rodzaj wydarzeń przeplatających się w programowej strukturze – od małych akcji społecznych, poprzez ważne dzieła zamówione specjalnie na EKK, interwencyjne krytyczne wystawy komentujące aktualną sytuację społeczno-polityczną po wielkoskalowe spektakularne wydarzenia muzyczne i teatralne przyciągające wielotysięczną publiczność. Wszystko to oddawało zróżnicowany charakter aktualnego stanu europejskiej kultury, było też naturalnym środowiskiem do rozważania pytania o istotne zmiany, jakie powodować może sztuka (hasło przewodnie EKK – Art for Social Change) i o samą przyszłość kultury europejskiej. Kongres przekroczył więc granice typowej konferencji, stał się znaczącą platformą wymiany idei i ich prezentacji poprzez projekty łączące media, dyscypliny i doświadczenia.
Wybrana forma książki łączy materiały o różnym formacie – eseje, wywiady, rozmowy, krótkie teksty artystyczne, zdjęcia i prace graficzne. Ich zestawienie pozwoli w oryginalny, przyjazny dla czytelnika sposób przedstawić złożone, nierzadko trudne zagadnienia wyłaniające się z programu i przebiegu kongresu.
Publikacja jest zbiorem wyselekcjonowanych treści (część z nich zamówiona jest specjalnie do wydawnictwa), które dzięki wydaniu dwujęzycznemu będą dostępne zarówno dla polskojęzycznego, jak i anglojęzycznego czytelnika zainteresowanego diagnozą aktualnego stanu europejskiej kultury i perspektywami jej przyszłego rozwoju. Wśród materiałów przygotowanych specjalnie do wydawnictwa znalazły się m.in. wywiad ze słynnym filozofem Giannim Vattimo, szefem międzynarodowego festiwalu teatralnego w Edynburgu Jonathanem Millsem, esej prof. Anny Zeidler-Janiszewskiej stanowiący podsumowanie debat kongresowych, a także tekst wybitnej pisarki Dubravki Ugrešić oraz komiks egipskiego streetartowca Ganzeera. Istotnym elementem uzupełniającym lekturę jest DVD z filmami Maksa Cegielskiego i Anny Zakrzewskiej, przedstawiający reportaże z wydarzeń realizowanych w miastach Polski w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie EU, reportaż z Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu oraz jego
najważniejszego wydarzenia artystycznego – koncertów Krzysztofa Pendereckiego, Aphex Twina i Jonny'ego Greenwooda.
Numer ISBN | 978-83-928205-3-6 |
Gatunek | Kultura i sztuka |
Oprawa | 6 |
Liczba stron | 349 |
Podziel się opinią
Komentarze