Ryszard Markiewicz
Profesor zwyczajny prawa, jeden z najlepszych znawców prawa autorskiego i prasowego w Polsce, szef Instytutu Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ramach Europejskiego Kongresu Kultury weźmie udział w dyskusji „Wikianarchia”.
„Jesteśmy w przededniu poważnej dyskusji na temat zagrożenia Internetu dla prasy tradycyjnej.”
Jako prawnik z humanistyczną wrażliwością (jest synem wybitnego badacza literatury Henryka Markiewicza) ma na swoim koncie m.in. książkę „Dzieło literackie i jego twórca w polskim prawie autorskim” (1984), a także „Ochronę prac naukowych” (1990). Z kolei jako współautor, najczęściej występuje wspólnie z profesorem Januszem Bartą, z którym od ponad trzydziestu lat tworzy wyjątkowy w świecie naukowym tandem. Wspólnie wydali m.in. „Główne problemy prawa komputerowego” (1993), „Internet a prawo” (1998) i „Prawo autorskie” (2008).
W ostatniej dekadzie Markiewicz kierował pracami badawczo-naukowymi poświęconymi ochronie baz danych osobowych i prawnym problemom handlu elektronicznego. Jest członkiem wielu naukowych stowarzyszeń, m.in. Rady Naukowej Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa, Komisji Prawniczej Polskiej Akademii Umiejętności oraz International Association for the Advancement of Teaching and Research in Intellectual Property.
Uważa, że w dobie Internetu należy zabezpieczać prawa twórców, ale w taki sposób, by nie krępowało to wolności słowa i pozwalało na szerokie korzystanie z dorobku twórczego, także w sieci. Jednak przyznaje, że sprawa nie jest prosta. „Gdy pojawia się propozycja objęcia publikacji internetowych prawem prasowym, a więc i obowiązkiem rejestracji, to słychać protesty, że jest to zamach na wolność słowa.” – mówi Markiewicz. – „Jeśli zaś wyjmuje się je spod przepisów prawa prasowego, to podnoszą się głosy o pozbawieniu autorów praw przysługujących dziennikarzom. Nie mam dobrej odpowiedzi, co zrobić z tym problemem.”
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze