Barbara Markowska
Zajmuje się filozofią, socjologią i teatrologią. Jest adiunktem w Katedrze Socjologii Collegium Civitas.
Ma szerokie humanistyczne zainteresowania, w kręgu jej badawczych pasji znajdują się etyka i filozofia polityki, antropologia kulturowa, poststrukturalizm, a także gender studies oraz teoria mediów i sztuki współczesnej. W Collegium Civitas prowadziła zajęcia m.in. z kulturowych oraz społecznych kontekstów posthumanizmu oraz biopolityki.
„Od kiedy kultura, podobnie jak i sztuka, stała się towarem i straciła realną autonomię – wszystko jest dozwolone…”
Uczestniczyła w projektach związanych z kulturami lokalnymi i wielokulturowością. Była recenzentem programu wspomagania rozwoju kultur lokalnych w Fundacji im. Stefana Batorego (2000 r.). Koordynowała projekt Collegium Civitas „Wzmocnienie społeczno/obywatelskich umiejętności starszych kobiet w wioskach wielokulturowych w Północno-Wschodniej Polsce” (2008–2010). Głównym jego celem było tworzenie pamięci zbiorowej i odbudowa społecznych, także międzypokoleniowych, więzi poprzez opowiadanie o przeszłości i działania teatralne.
Była zaangażowana w Seminaria Badań nad Przyszłością Collegium Civitas (2009 r.), w ramach których mówiła m.in. o zadaniach sztuki w dobie posthumanizmu. Brała udział w międzynarodowej konferencji organizowanej przez Centrum Sztuki Współczesnej poświęconej współczesnej estetyce francuskiej „Granice słowa i obrazu w myśli Lyotarda i Levinasa” (2010 r.).
Miejsce urodzenia | Gdynia |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze