Trwa ładowanie...
d463m0f

Stach Szabłowski

fot. Krzysztof Kuczyk / Forum
Źródło: fot. Krzysztof Kuczyk / Forum

Historyk sztuki, kurator i krytyk. Zasłynął wystawami, które wprowadziły kulturę socrealistyczną w dyskurs sztuki postkomunistycznej. „Betonowe dziedzictwo” (CSW 2007) prezentowało różne artystyczne głosy w dyskusji o „wielkiej płycie” PRL-u, wystawa „Za czerwonym horyzontem” (Warszawa–Moskwa 2004–2005) zderzała twórczość młodych artystów z Polski i Rosji. Jako kurator debiutował w 2000 roku ogólnopolską „Sceną 2000”, przygotowaną wspólnie z Ewą Gorządek – projektem skupiającym najważniejszych polskich artystów przełomu wieków. Jest kuratorem obdarzonym intuicją – wystawy, które organizuje młodym artystom często stają się początkiem ich kariery.

„Kurator zawsze jest krytykiem sztuki.”

Absolwent Instytutu Historii Sztuki UW. Kurator wystaw w CSW-Zamek Ujazdowski w Warszawie. Jako krytyk i dziennikarz od wielu lat współpracuje z najważniejszymi polskimi czasopismami – od dzienników, przez tygodniki, po magazyny lifestylowe. Sam o sobie mówi: „jestem namiętnym odbiorcą sztuki, który nie umie poprzestać na oglądaniu, więc także komentuje i organizuje”.

Stach Szabłowski
Miejsce urodzenia

Warszawa

Bibliografia
d463m0f

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d463m0f
d463m0f
d463m0f
d463m0f

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj