Trwa ładowanie...
dx0eekj

Krzysztof Kieślowski

PAP/Andrzej Rybczyński
Źródło: PAP/Andrzej Rybczyński

Krzysztof Kieślowski to jeden z najwybitniejszych twórców w historii polskiego kina, artysta bardzo ceniony na całym świecie. Do jego najsłynniejszych filmów, obok cyklu „Dekalog”, należą: „Amator”, „Przypadek”, cykl „Trzy kolory” oraz dokumenty „Gadające głowy”, „Z punktu widzenia nocnego portiera” i „Siedem kobiet w różnym wieku”.

Krzysztof Kieślowski urodził się 27 czerwca 1941 r. w Warszawie. Do łódzkiej Filmówki (Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi) dostał się dopiero za trzecim razem, w 1964 r.

Za swe filmy zdobywał najbardziej prestiżowe nagrody. Za obraz „Niebieski” otrzymał Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, za „Biały” - Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie, za „Czerwony” - nominacje do Oscara, francuskiego Cezara i Nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej BAFTA.

„Krótki film o zabijaniu” uhonorowano Nagrodą Jury w Cannes, „Krótki film o miłości” - Nagrodą Specjalną Jury w San Sebastian, a „Podwójne życie Weroniki” - Nagrodą FIPRESCI, czyli Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej (Federation Internationale de la Presse Cinematographique).

Kieślowski zmarł 13 marca 1996 r. w Warszawie, z powodu choroby serca.

Krzysztof Kieślowski
Data urodzenia

26.06.1941

Data śmierci

12.03.1996

Bibliografia
dx0eekj

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx0eekj
dx0eekj
dx0eekj