Zmarł Eric Carle. Autor kultowej książki dla dzieci
Eric Carle zmarł w wieku 91 lat. Amerykański autor napisał i zilustrował ponad 70 książek dla dzieci. Jego najpopularniejszym utworem pozostaje kultowa "Bardzo głodna gąsienica". Powstała w 1969 roku książka została przetłumaczona na 62 języki i wciąż chętnie sięgają po nią kolejne pokolenia małych czytelników na całym świecie.
"Z ciężkim sercem informujemy, że Eric Carle, autor i ilustrator 'Bardzo głodnej gąsienicy' oraz wielu innych ukochanych klasyków, zmarł 23 maja w wieku 91 lat. Dziękujemy za dzielenie się swoim talentem z pokoleniami młodych czytelników" - napisano na oficjalnym profilu autora na Twitterze. Informację potwierdził także jego syn, Rolf, który dodał, że przyczyną zgonu ojca była niewydolność nerek.
Eric Carle karierę zawodową rozpoczął jako ilustrator "New York Times". Kiedy bestsellerem okazała się napisana przez Bila Martina i zilustrowana przez niego książeczka "Miś patrzy" (1967), postanowił samodzielnie podejść do tematu. "Bardzo głodna gąsienica", która ukazała się na rynku w roku 1969 zyskała przychylność rodziców i podbiła serca młodych czytelników na całym świecie. Książka została przetłumaczona na 62 języki i do dziś stanowi źródło najcenniejszych, bo najwcześniejszych wspomnień literackich.
Zobacz: Oni odeszli w 2021
"Nieznane często niesie ze sobą strach" - zauważył artysta w jednym z wywiadów. "W swoich książkach staram się temu lękowi przeciwdziałać, zastępując go pozytywnym przesłaniem. Uważam, że dzieci są z natury kreatywne i chętne do nauki. Chcę im pokazać, że nauka jest naprawdę fascynująca i przyjemna" - mówił.
Eric Carle jest autorem i lustratorem ponad 70 książek dla dzieci. W roku 2002 roku wraz z drugą żoną Barbarą założył Muzeum Książki Obrazowej Erica Carle w Amherst w stanie Massachusetts. Rok później został laureatem prestiżowej nagrody Laury Ingalls Wilder (obecnie znanej jako nagroda za dziedzictwo literatury dla dzieci) przyznawanej przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek, które wyróżnia autorów i ilustratorów wnoszących trwały wkład w literaturę dziecięcą.
Trwa ładowanie wpisu: twitter