Trwa ładowanie...
d1hm93d

Witold Gombrowicz mógł otrzymać nagrodę Nobla. Akademia Szwedzka ujawnia nowe informacje

W 1969 r. Witold Gombrowicz był bliski otrzymania nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Na światło dzienne wyszły dokumenty z obrad Komitetu Noblowskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Witold Gombrowicz mógł otrzymać nagrodę Nobla
Witold Gombrowicz mógł otrzymać nagrodę Nobla (Getty Images)
d1hm93d

Po 50 latach udostępniono dokumenty z obrad Komitetu Noblowskiego. W 1969 r. zgłoszono bowiem kandydaturę Witolda Gombrowicza do literackiej nagrody Nobla. Zaproponował ją Jan Kott, wykładowca Uniwersytetu Yale. Dowodem może być opracowanie eksperckie zlecone przez Akademię Szwedzką teatrologowi Perowi Erikowi Wahlundowi na temat twórczości "czterech wielkich dramaturgów". Oprócz polskiego pisarza znaleźli się tam również Samuel Beckett, Eugene Ionesco oraz Jean Genet.

Kandydatura Witolda Gombrowicza została pominięta z powodu jego śmierci 24 lipca 1969 r. Zdobywcą literackiej nagrody Nobla w tamtym roku ostatecznie został irlandzki dramaturg, Samuel Beckett. Z ujawnionych dokumentów wynika, że członkowie komitetu nie byli pewni jednomyślni z tej kwesti. Według przewodniczącego zgromadzenia twórczość Irlandczyka postrzegana było jako “negatywna i posiadająca depresyjny charakter”.

Gombrowicz nie był jedynym Polakiem nominowanym do Nagrody Nobla w 1969 r. Wśród jego rodaków znaleźli się również Jerzy Andrzejewski oraz Jarosław Iwaszkiewicz.

d1hm93d

Podziel się opinią

Share
d1hm93d
d1hm93d