Trwa ładowanie...

Witold Gombrowicz mógł otrzymać nagrodę Nobla. Akademia Szwedzka ujawnia nowe informacje

W 1969 r. Witold Gombrowicz był bliski otrzymania nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Na światło dzienne wyszły dokumenty z obrad Komitetu Noblowskiego.

Share
Witold Gombrowicz mógł otrzymać nagrodę Nobla. Akademia Szwedzka ujawnia nowe informacjeŹródło: Getty Images
d3z12l4

Po 50 latach udostępniono dokumenty z obrad Komitetu Noblowskiego. W 1969 r. zgłoszono bowiem kandydaturę Witolda Gombrowicza do literackiej nagrody Nobla. Zaproponował ją Jan Kott, wykładowca Uniwersytetu Yale. Dowodem może być opracowanie eksperckie zlecone przez Akademię Szwedzką teatrologowi Perowi Erikowi Wahlundowi na temat twórczości "czterech wielkich dramaturgów". Oprócz polskiego pisarza znaleźli się tam również Samuel Beckett, Eugene Ionesco oraz Jean Genet.

Kandydatura Witolda Gombrowicza została pominięta z powodu jego śmierci 24 lipca 1969 r. Zdobywcą literackiej nagrody Nobla w tamtym roku ostatecznie został irlandzki dramaturg, Samuel Beckett. Z ujawnionych dokumentów wynika, że członkowie komitetu nie byli pewni jednomyślni z tej kwesti. Według przewodniczącego zgromadzenia twórczość Irlandczyka postrzegana było jako “negatywna i posiadająca depresyjny charakter”.

Gombrowicz nie był jedynym Polakiem nominowanym do Nagrody Nobla w 1969 r. Wśród jego rodaków znaleźli się również Jerzy Andrzejewski oraz Jarosław Iwaszkiewicz.

d3z12l4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z12l4
d3z12l4