Trwa ładowanie...

Urodziny Zbigniewa Herberta w Pałacu Rzeczypospolitej

Wieczór poetycki z udziałem m.in. Julii Hartwig, Jaroslawa Mikołajewskiego i Tomasza Różyckiego odbędzie się w 88. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta, 29 października w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie

Urodziny Zbigniewa Herberta w Pałacu RzeczypospolitejŹródło: PAP
dvu4jzd
dvu4jzd

Wieczór poetycki z udziałem m.in. Julii Hartwig , Jaroslawa Mikołajewskiego i Tomasza Różyckiego odbędzie się w 88. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta , 29 października w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie.

Impreza zorganizowana przez Fundację im. Zbigniewa Herberta oraz Bibliotekę Narodową odbędzie sie w rocznicę urodzin poety. Zaproszeni poeci: Julia Hartwig, Jarosław Mikołajewski, Tomasz Różycki, Anna Piwkowska, Ryszard Krynicki, Marzanna Bogumiła Kielar, Krzysztof Karasek i Wojciech Bonowicz odczytają wiersze własne, jak i utwory autora "Pana Cogito".

W trakcie imprezy zaprezentowane zostaną również materiały archiwalne - zdjęcia i rysunki - związane z postacią Herberta. Spotkanie poprowadzi Andrzej Franaszek.

"Jest to pierwsza impreza organizowana przez Fundację im. Zbigniewa Herberta , powstałej dwa lata temu - powiedziała w rozmowie z PAP Anna Piotrowska z Fundacji Herberta. - Z pewnością będziemy chcieli powtórzyć ją w przyszłym roku, by stała się wydarzeniem cyklicznym w kulturalnym życiu Warszawy. Misją Fundacji jest upowszechnianie spuścizny artystycznej Zbigniewa Herberta, jednego z najwybitniejszych polskich poetów oraz promocja literatury polskiej i młodych talentów literackich. W tym celu ustanowiona została Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta dla wyróżniających się młodych poetów".

dvu4jzd

* Zbigniew Herbert* to jeden z najważniejszych polskich poetów XX wieku, twórca cyklu poetyckiego "Pan Cogito", eseista, dramatopisarz i autor słuchowisk. . Od końca lat 60. wymieniany był jako jeden z głównych kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.

W latach 80. był jednym z głównych poetów związanych z polską opozycją antykomunistyczną. Jego wiersze popularyzowali bardowie: Przemysław Gintrowski i Jacek Kaczmarski. Herbert żartobliwie nazywał samego siebie "tekściarzem Gintrowskiego".

Od 1986 roku mieszkał w Paryżu, współpracując z Zeszytami Literackimi. Po powrocie do Polski w 1991 roku, poświęcał się działalności społecznej oraz komentowaniu wydarzeń politycznych. Do końca życia intensywnie pracował - jego ostatni tom, "Epilog burzy", ukazał się kilka miesięcy przed śmiercią poety w 1998 roku.

Do najsłynniejszych prac Herberta należą tomy poezji: "Struna światła" (1956), "Studium przedmiotu" (1961) i "Pan Cogito" (1974). Ponadto książki eseistyczne: "Barbarzyńca w ogrodzie" (1962) i "Martwa natura z wędzidłem" (1993). Jest Kawalerem Orderu Orła Białego, laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody im. Herdera, Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego, Nagrody Jerozolimskiej i nagrody Złotego Mikrofonu.

dvu4jzd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvu4jzd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj