Trwa ładowanie...

Ukazała się książka o dzieciństwie w PRL

Ukazała się książka o dzieciństwie w PRLŹródło: "__wlasne
d10llwu
d10llwu

O dziecięcych zabawach w epoce sprzed komputerów i smaku słodyczy z czasów reglamentacji opowiada książka " Zielone pomarańcze, czyli dzieci w PRL " Anety Górnickiej-Boratyńskiej . W sobotę w warszawskim salonie Traffic Club odbyła się promocja książki.

Ze smakiem ciepłych lodów, oranżady w proszku i kolorem niedojrzałych pomarańczy kojarzy się autorce książki " Zielone pomarańcze, czyli dzieci w PRL " dzieciństwo, spędzone w Warszawie poprzedniej epoki.

Na polskie realia lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych Górnicka-Boratyńska w swojej książce spogląda oczami dziecka i nastolatki. "Chciałam pokazać jak dziecko widziało tamten świat"- powiedziała autorka podczas sobotniego spotkania.

Autorka, która wchodziła w dorosłość w ostatnich dwóch dekadach sprzed przełomu, w osobisty sposób odmalowuje klimat czasów PRL. Górnicka-Boratyńska , dorastająca w czasie burzliwych wydarzeń, obrazuje, jak na jej dzieciństwo wpływała szczególna sytuacja polityczna i ekonomiczna kraju. Autorka ma nadzieję zainteresować swoją książką młode pokolenie, które o czasach PRL wie niewiele.

d10llwu

"Postanowiłam przybliżyć dzieciństwo odległe nie tylko czasowo, lecz także kulturowo" - powiedziała. Chcąc uwydatnić zmiany w sposobie życia i dorastania, pisarka porównuje nylonowe szkolne fartuszki, kolekcje historyjek z gumy Donald i psujący się telewizor emitujący jedynie dwa programy, z tym, czego doświadczają dzieci obecnie.

Choć książka jest skierowana do młodych czytelników, " Zielone pomarańcze " Górnicka-Boratyńska napisała nie tylko z myślą o nich. "Chciałam namówić do wspomnień również rodziców" - powiedziała.

Autorka spogląda na minioną epokę z perspektywy Warszawy, w której dorastała. W jej historii pojawiają się warszawscy "cinkciarze", pierwszomajowe pochody, kolorowe ubrania na stoisku Hofflandu w dawnych Domach Towarowych Centrum przy Marszałkowskiej oraz kawiarnia Hortex, która mieściła się nieopodal funkcjonującego obecnie na ulicy Świętokrzyskiej McDonalda.

Obok osobistych wspomnień, w książce można znaleźć także pewne historyczne i obyczajowe informacje o czasach PRL. W książce znalazły się też zdjęcia m.in. kolejek przed sklepami i telewizora Rubin i współbrzmiące z nimi ilustracje Bogdana Butenki .

d10llwu

Część dochodu ze sprzedaży książki zostanie przekazana na program dożywiania dzieci w szkołach "Pajacyk", prowadzony przez Polską Akcję Humanitarną.

Aneta Górnicka-Boratyńska (ur. 1971), krytyk literacki i dziennikarka, do 2007 roku pracowała w "Wysokich Obcasach" - dodatku do "Gazety Wyborczej". Jest autorką książek poświęconych historii kobiet, m.in. "Chcemy całego życia. Antologia polskich tekstów feministycznych z lat 1870-1939" (1999). Obecnie mieszka w Brukseli. Książkę " Zielone pomarańcze, czyli dzieci w PRL " opublikowało wydawnictwo Ezop.

Na wasze komentarze i uwagi czekamy nie tylko tutaj, ale także na naszej stronie internetowej na Facebooku: tutaj !

d10llwu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10llwu