Trwa ładowanie...
d1rzcqh

Bohdan Butenko

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Sława Bohdana Butenki obiegła całą Europę i dotarła również za ocean. Na książkach z ilustracjami tego twórcy wychowywały się trzy pokolenia Polaków.

Bohdan Butenko – życiorys artystyczny

Bohdan Butenko jest polskim twórcą o randze międzynarodowej, który od ponad 60 lat wykonuje grafiki do komiksów, plakatów i filmów rysunkowych, projektuje lalki i scenografie do przedstawień oraz pisze książki dla dzieci. W 1955 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych (dzisiejszą Akademię Sztuk Pięknych) i od razu został redaktorem artystycznym w wydawnictwie Nasza Księgarnia. Stanowisko to obejmował przez dekadę, a później jako niezależny artysta współpracował z TVP, Pocztą Polską, a także wieloma krajowymi czasopismami dla dzieci i młodzieży (m.in. z "Płomyczkiem", "Świerszczykiem", "Misiem") oraz z wydawnictwami zagranicznymi. Został uhonorowany dziesiątkami nagród. Jako najważniejsze należy wymienić: IBA (1965, 1971, 1977), Medal Komisji Edukacji Narodowej (1976), Medal PS IBBY (2004), Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006) i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2011). W 2012 roku wpisano go na listę Kawalerów Orderu Uśmiechu.

Bohdan Butenko – komiksy, plakaty, filmy, scenografie

Głównym polem działalności Bohdana Butenki jest ilustracja książkowa, ale artysta ma również osiągnięcia w dziedzinie komiksu. Na jego słynnej serii o Kwapiszonie wychowywały się pokolenia dorastające w latach 70. i 80., a Gucia i Cezara znają nawet milenialsi (ostatnie, zebrane wydanie trafiło do księgarń w 2011 roku). Komiks o dwóch osobliwych przyjaciołach został przełożony na teatrzyk kukiełkowy emitowany jako serial telewizyjny w latach 1976–1977. Prace Bogdana Butenki trafiały też na afisze kin i teatrów – od Kanady i USA przez Wielką Brytanię i Francję aż po Rosję i Bułgarię. Plakaty i inne prace polskiego rysownika działały na wyobraźnię nie tylko najmłodszych, ale również dorosłych widzów. Świadczy o tym chociażby popularność Kabaretu Starszych Panów przywiązującego ogromną wagę do scenografii, o którą dbał mistrz Butenko.

Bohdan Butenko – książki dla dzieci

Bohdan Butenko ilustrował książki Józefa Ignacego Kraszewskiego, Juliana Tuwima, Adama Asnyka, Władysława Syrokomli, Mariana Brandysa, Władysława Sieroszewskiego, Wandy Chotomskiej, Edmunda Niziurskiego, Adama Bahdaja, Kornela Makuszyńskiego, Jana Brzechwy, Agnieszki Osieckiej oraz wielu innych twórców. Swoje rysunki sygnował podpisem "Butenko pinxit". Sam również nadał życie kilkorgu rysunkowym bohaterom. Oprócz Kwapiszona, Gucia i Cezara powołał do istnienia Gapiszona – swoją ulubioną postać. Przedszkolak z charakterystcznej czapeczce początkowo trafił na łamy czasopisma "Miś", a potem stał się bohaterem wielu książeczek wydawanych również poza Polską (w Bułgarii, na Węgrzech, na Litwie, w NRD), np. "To ja, Gapiszon!", "Gapiszon i wędzone morze", "Gapiszon i Korniszon". Najnowsza część serii – "Bałwanka Gapiszona" – ukazała się w 2001 roku. Do dziś żywa w pamięci wielu pozostaje też "Wesoła gromadka", czyli zbiór opowiastek o urwisach w stylistyce makabreski i absurdu. Wbrew pozorom jest to książka przeznaczona niekoniecznie dla dzieci...

d1rzcqh

Podziel się opinią

4

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rzcqh
d1rzcqh
d1rzcqh