Trwa ładowanie...

Ukazał się "Przewodnik po galeriach sztuki"

Do księgarń trafił właśnie "Przewodnik po galeriach sztuki. Sztuka inwestowania w sztukę". To trzeci tom wydawanej od 2004 roku książki, która stanowi podpowiedź, gdzie i czyje prace warto kupić - podane są przykładowe ceny dzieł omówionych twórców.

Ukazał się "Przewodnik po galeriach sztuki"Źródło: "__wlasne
d17vgqo
d17vgqo

Do księgarń trafił właśnie "Przewodnik po galeriach sztuki. Sztuka inwestowania w sztukę". To trzeci tom wydawanej od 2004 roku książki, która stanowi podpowiedź, gdzie i czyje prace warto kupić - podane są przykładowe ceny dzieł omówionych twórców.

"Przewodnik po galeriach sztuki. Sztuka inwestowania w Sztukę", tom trzeci autorstwa zajmującej się tematyką sztuki dziennikarki Kamy Zboralskiej prezentuje ponad 70 polskich artystów oraz 37 czołowych galerii sztuki współczesnej, m.in. Starmach Galeria, Raster, Zderzak, Propaganda, Stefan Szydłowski, Bochenska Gallery, Artemis, LETO, Kolonie, Jan Fejkiel Gallery itd.

Każda z tych galerii zarekomendowała po dwóch artystów, na których warto zwrócić uwagę. Ich twórczość została zilustrowana i w przystępny sposób omówiona. Są wśród nich klasycy współczesności m.in. Jerzy Nowosielski, Henryk Stażewski, Wojciech Fangor, Stefan Gierowski oraz młodzi artyści, którzy odnoszą już pierwsze sukcesy, m.in. Michał Chudzicki, Radek Szlaga, Bartek Materka, Mariusz Tarkawian, Konrad Smoleński.

Książka jest podpowiedzą gdzie i czyje prace warto kupić. Podobnie jak w poprzednich tomach padają przykładowe ceny dzieł omówionych twórców.

"Od ostatniej, drugiej części +Przewodnika po galeriach. Sztuki inwestowania w Sztukę+ minęło 7 lat. W tym czasie powstała grupa nowych, prężnych galerii, m.in. LETO, Galeria Kolonie, BWA Warszawa, Pies, Stereo. Uznałam, że należy je zaprezentować zwłaszcza, że niektórzy przez nich promowani artyści odnoszą już pewne sukcesy m.in. Mariusz Tarkawian, Radek Szlaga, Konrad Smoleński, Wojciech Bąkowski" - mówi PAP Kama Zboralska, autorka przewodnika.

d17vgqo

Jej wydana właśnie książka w porównaniu do tomów z lat ubiegłych różni się też zestawem omawianych artystów. "Wcześniej pokazałam tylko malarzy (łącznie ponad 120), teraz są to także rzeźbiarze (Adam Smolana, Bronisław Krzysztof), fotograficy (Tadeusz Rolke)
i graficy (Jerzy Panek)" - mówi Zboralska.

Autorka zauważa, że polski rynek sztuki ciągle raczkuje (szacuje się, że jego wartość stanowi 0,2 proc. wartości światowego), ale widać zwiastuny zmian na lepsze. Świadczą o tym choćby powstające galerie oraz fakt, że niektóre z nich biorą udział w ważnych zachodnich targach. Wzrasta też wartość sprzedanych dzieł.

"Decydując się na zakup, istotne jest wybranie sprawdzonego miejsca, gwarantującego odpowiedni poziom artystyczny. W książce pokazałam 37 renomowanych galerii. Rynek obserwuję w kontekście prestiżowych wydarzeń, nagród, rekordów aukcyjnych itd." - mówi PAP Zboralska.

"Przewodnik po galeriach. Sztuka inwestowania w Sztukę", wszystkie jego części, powstał z myślą o wszystkich, którym sztuka jest bliska. Autorka przy każdej okazji powtarza, że inwestowanie w sztukę jest przede wszystkim inwestowaniem w siebie.

d17vgqo

"Obraz czy rzeźba posiada w przeciwieństwie do sztabki złota czy akcji giełdowych wartość dodaną, jaką jest możliwość obcowania z pięknem. Pokazując tylu zróżnicowanych artystów (twórczość każdego jest zilustrowana jedną dużą reprodukcją) daję możliwość zorientowania się - nie wszyscy mają wyrobiony gust, co nam się tak naprawdę podoba" - wyjaśnia. W każdym tomie podane są też przykładowe ceny - informacja istotna dla naszej kieszeni.

Wydawcą książki jest Fundacja Dobrej Książki, jej projekt graficzny - podobnie jak w latach poprzednich -- opracował prof. Maciej Buszewicz.

d17vgqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17vgqo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj