Trwa ładowanie...
d1265oi

Jerzy Nowosielski

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Jerzy Nowosielski był polskim malarzem, pisarzem ikon, scenografem i rysownikiem. Zajmował się również filozofią i teologią prawosławną.

Jerzy Nowosielski – biografia

Jerzy Nowosielski urodził się 7 stycznia 1923 roku w Krakowie. Był synem Polki i Łemka wyznania unickiego. Wychowany został w wierze prawosławnej.

Naukę uniwersytecką Jerzy Nowosielski rozpoczął w czasach okupacji nazistowskiej, w Staatliche Kunstgewerbeschule Krakau utworzonej w miejsce krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przez jakiś czas studiował ikonopisarstwo w Ławrze im. Jana Chrzciciela w Uniowie pod Lwowem. Później związał się ze studencką Grupą Krakowską. W latach 1945-1947 studiował na wskrzeszonej Akademii Sztuk Pięknych. W 1948 roku obrazy Jerzego Nowosielskiego w stylu abstrakcji geometrycznej zostały wystawione na I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie.

Jerzy Nowosielski w pierwszych latach swojej kariery był asystentem Tadeusza Kantora. Na przekór panującemu socrealizmowi zajął się scenografią oraz sztuką sakralną. W latach 50. odbyła się pierwsza autorska wystawa Jerzego Nowosielskiego. W tej samej dekadzie wystawiał swoje dzieła również na biennale w Wenecji i w São Paulo.

Od 1976 roku Jerzy Nowosielski wykładał na swojej Alma Mater, krakowskiej ASP. Był członkiem Grupy Młodych Plastyków i Polskiej Akademii Umiejętności. Od 1996 roku działa Fundacja Nowosielskich, którą artysta założył wraz z żoną Zofią. Fundacja przyznaje stypendia i nagrody najwybitniejszym artystom polskim.

Za swoją pracę twórczą Jerzy Nowosielski otrzymał między innymi Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski (1998) oraz Zloty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008).

Jerzy Nowosielski zmarł 21 lutego 2011 roku. Pięć dni później odbył się jego pogrzeb na krakowskim Cmentarzu Rakowickim.

Jerzy Nowosielski – dzieła

Fascynacja artysty liturgią obrządku wschodniego zadecydowała o kierunku artystycznym jego dzieł. Ikony Jerzego Nowosielskiego zdobią ściany dolnej cerkwi pw. św. Jana Klimaka w Warszawie, cerkwi w Hajnówce, cerkwi Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gródku oraz cerkwi w Kętrzynie pod tym samym wezwaniem.

Poza tym dzieła Jerzego Nowosielskiego podziwiać można w kościele w Lourdes, kościele Opatrzności Bożej w Wesołej i kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Warszawie. Artysta jest autorem budynku i dekoracji wnętrza cerkwi greckokatolickiej w Białym Borze, a także kaplicy świętych Borysa i Gleba przy krakowskiej Kapitule Metropolitalnej. Ostatnią, a przy tym nieukończoną praca jest krucyfiks autorstwa Jerzego Nowosielskiego, który miał zdobić kościół św. Dominika na Służewie w Warszawie.

Jerzy Nowosielski – książki

Jerzy Nowosielski jest autorem wielu prac dotyczących ikony i malarstwa. Spośród tytułów warto wymienić „Inność prawosławia” z 1991 roku. Artysta został także bohaterem publikacji, w tym biografki Krystyny Czerni, na przykład „Sztuka po końcu świata” (2012) czy „Listy i zapomniane wywiady” (2015).

W 2009 roku kazała się publikacja, w której zebrano korespondencję Jerzego Nowosielskiego z jego bliskim przyjacielem, Tadeuszem Różewiczem, z lat 1963-2002.

d1265oi

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1265oi
d1265oi
d1265oi
d1265oi

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj