Targi Książki w Krakowie promowane w pociągach
"Nie myśl, że książki znikną" - te słowa Umberto Eco są motywem tegorocznych 15. Targów Książki, które 3 listopada rozpoczną się w Krakowie. Akcja zachęcająca do odwiedzania targów ruszyła właśnie w pociągach PKP Intercity relacji Kraków - Warszawa i Warszawa - Kraków.
Nie myśl, że książki znikną - te słowa Umberto Eco są motywem tegorocznych 15. Targów Książki, które 3 listopada rozpoczną się w Krakowie. Akcja zachęcająca do odwiedzania targów ruszyła właśnie w pociągach PKP Intercity relacji Kraków - Warszawa i Warszawa - Kraków.
Do końca października podróżujący tymi pociągami będą mogli sięgnąć po fragmenty książek tzw. booklety przygotowane przez wystawców na tegoroczne targi. W większości to premiery.
* - Targi odwiedzi wielu znakomitych pisarzy, poetów i publicystów. Nie zabraknie też wyjątkowych wydarzeń, takich jak choćby " Miłosz w samo południe", czyli akcji zbiorowego czytania fragmentu tekstu poety.* Będziemy też próbowali pobić rekord Guinessa w czytaniu książki przez maksymalnie dużą liczbę osób. Polega to na tym, że każdy czyta zdanie i przekazuje książkę kolejnej osobie. Zakładam, że nam się to uda - powiedziała w środę PAP Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.
Do tej pory swoją obecność na targach potwierdziło 530 wystawców - najwięcej w historii imprezy. Ponieważ Targi w Krakowie wciąż nie mają nowej siedziby stoiska będą w tym roku mniejsze.
Udział w targach weźmie blisko 400 autorów. Potwierdzili to już m.in. Artur Barciś , Piotr Bikont , Alan Bradley , Julia Hartwig , Michel Houellebecq , Ignacy Karpowicz , Janusz Majewski , Maria Nurowska , Joanna Olech , Beata Pawlikowska , Iza Sowa i Magdalena Zawadzka .
Nowością na tegorocznych targach będzie "Salon Małe Ojczyzny", którego gospodarzem i bohaterem będzie Śląsk. Zaplanowano nie tylko prezentację książek o tym regionie, ale także spotkania, wystawy i konkursy poświęcone jego tradycji i kulturze.
Po raz pierwszy przyznany zostanie tytuł Ambasadora Targów Książki. - Nie będą to ani dziennikarze, ani wydawcy, ale osoby, które wspierają nas konsekwentnie i od lat - zaznaczyła Grabowska. Pierwszymi tytułami uhonorowani zostaną: ks. Mieczysław Maliński , były prezes Towarzystwa Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu Marek Krawczyk oraz dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie, znawca mediów, wykładowca akademicki Tadeusz Skoczek. Czwartego ambasadora wybiorą na Facebooku czytelnicy.
Podczas targów rozstrzygnięty zostanie Konkurs im. Jana Długosza na najlepsze dzieło humanistyczne o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych. Poznamy m.in. laureata konkursu "Lista Goncourtów: polski wybór", autorów najlepszego podręcznika akademickiego 2009, najpiękniej wydaną książkę, najlepszy audiobook i najlepszy literacki blog.
Zeszłoroczne Targi Książki w Krakowie odwiedziło prawie 32 tys. osób.