Trwa ładowanie...
dvu4jzd

Mieczysław Maliński

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Mieczysław Maliński (ur. 31.10.1923 w Brzostku, zm. 15.01.2017 w Krakowie) to polski katolicki duchowny, autor książek, publicysta Dziennika Polskiego i doktor nauk teologicznych.

Mieczysław Maliński – biografia

Mieczysław Maliński urodził się w Brzostku i pochodził z wielodzietnej rodziny (troje rodzeństwa). Chłopiec wcześnie stracił rodziców (w 1926 roku zmarła matka, a w 1938 roku ojciec), dlatego dzieciństwo spędził w Krakowie. Tam poznał Jana Tyranowskiego i Karola Wojtyłę, którzy często rozmawiali o wyborze drogi duchownego, czego skutkiem było wstąpienie Mieczysława Malińskiego do podziemnego Seminarium Duchownego i rozpoczęcie studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Młody duchowny ostatecznie święcenia kapłańskie przyjął 24 lipca 1949 roku, po czym rozpoczął dalsze kształcenie m.in. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Uniwersytecie w Monachium. Po zakończeniu studiów Ks. Mieczysław Maliński wykładał w krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym oraz w Instytucie Liturgicznym, jednak jego dorosłe życie związane jest głównie z Rabką, gdzie przez 11 lat pracował jako wikary. Był tam również nauczycielem religii i rektorem kaplicy św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Po zakończeniu pracy w Rabce związany był z kościołem św. Szczepana, a od 1976 roku pełnił funkcję rektora kościoła sióstr wizytek. Ks. Mieczysław Maliński i Jan Paweł II prowadzili bliską współpracę - towarzyszył mu w pielgrzymkach, czego rezultatem jest tekst do albumu ''Pielgrzymki do świata''. Poza własną twórczością przez wiele lat pisał również dla Tygodnika Powszechnego. Ks. Mieczysław Maliński zmarł w Krakowie 15 stycznia 2017 roku. Msza pogrzebowa odbyła się w kościele Sióstr Wizytek, a ciało pochowane zostało na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Mieczysław Maliński – współpraca z SB

O Ks. Mieczysławie Malińskim głośno zrobiło się w 2006 roku, kiedy do księgarń trafiło opracowanie pt. ''Kościół katolicki w czasach komunistycznej dyktatury''. Stwierdzono w nim, że w latach 60. Mieczysław Maliński był zarejestrowany jako kontakt informacyjny o pseudonimie Delta. Krakowski duchowny donosić miał informacje na temat innych księży (m.in. o Kardynale Wyszyńskim) biorących udział w Soborze Watykańskim w Rzymie. Według dyrektora krakowskiego IPN prof. Ryszarda Terleckiego, z dokumentów IPN wynika, że Ks. Mieczysław Maliński współpracował z SB, choć w zachowanych archiwaliach nie ma podpisanego przez niego zobowiązania do współpracy. Sam Mieczysław Maliński kilkakrotnie zapewniał, że współpracy nie podejmował. W 2006 roku z tego samego powodu Tygodnik Powszechny zawiesił współpracę z duchownym do czasu wyjaśnienia sprawy.

Mieczysław Maliński – książki

Główna tematyką, jaką zajmował się Mieczysław Maliński, była szeroko pojęta ewangelizacja skierowana zarówno do dzieci, młodzieży jak i dorosłego odbiorcy. Poza tym pisał powieści, katechizmy, modlitewniki, a nawet bajki. Wiele swoich książek poświęcił życiu Jana Pawła II, co opisał w licznych szkicach teologicznych. Książki Mieczysława Malińskiego tłumaczone były na wiele języków m.in.: angielski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański, holenderski, fiński, japoński, czeski, słowacki czy rosyjski.

dvu4jzd

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvu4jzd
dvu4jzd
dvu4jzd
dvu4jzd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj