Spotkanie "Żyć i umrzeć jak Jerzy Kosiński" w rocznicę śmierci pisarza
Spotkanie zatytułowane "Żyć i umrzeć jak Jerzy Kosiński" przypominające kontrowersyjną postać tego urodzonego w Łodzi pisarza organizuje 4 maja Muzeum Miasta Łodzi.
Spotkanie zatytułowane "Żyć i umrzeć jak Jerzy Kosiński " przypominające kontrowersyjną postać tego urodzonego w Łodzi pisarza organizuje 4 maja Muzeum Miasta Łodzi.
20 kwietnia łódzcy radni zobowiązali prezydent Łodzi do podjęcia inicjatywy w sprawie sprowadzenia - zgodnie z wolą pisarza - jego prochów ze Stanów Zjednoczonych do Łodzi.
Muzeum Miasta Łodzi, żeby uczcić pamięć tego pochodzącego z Łodzi pisarza, postaci niezwykle oryginalnej i kontrowersyjnej, organizuje spotkanie, które ma zainicjować szerszą dyskusję na temat osoby tego wybitnego łodzianina - poinformowała PAP kierownik działu kultury Muzeum Magdalena Krajewska-Sochala.
"Krytycy powiadają, że Kosiński potrafił żyć mitem, który tworzył, którym się zachłystywał, który to mit wreszcie urzeczywistniał. W czasach PRL-u jego pisarstwo spotkało się z miażdżącą krytyką. Dziś, w wolnej Polsce, każdy odpowiedzialny za własne zdanie może się zmierzyć z jego twórczością, z problemami ciemnej strony ludzkiej natury i społecznymi zwyrodnieniami, czy też paradoksami obecnymi w jego fabularnych wizjach" - napisali w zaproszeniu na spotkanie jego organizatorzy.
Muzeum Miasta Łodzi posiada zbiór pamiątek po pisarzu, które eksponowane są na stałej wystawie pt. "Gabinet Jerzego Kosińskiego " w ramach "Panteonu Wielkich Łodzian".Po śmierci artysty pamiątki przekazała muzeum jego żona Catherine von Frauenhofer-Kosiński.
Na wystawie znajdują się dokumenty, listy, książki wydane w wielu językach, maszynopis eseju, liczne prestiżowe nagrody, medale i dyplomy.Można też zobaczyć rzeczy osobiste artysty: maszynę do pisania, aparat fotograficzny Leica czy jego okulary, a także kompletny strój do polo, kostium narciarski czy frak galowy.
Na ekspozycji są także zdjęcia rodzinne i fotografie przedstawiające pisarza ze znanymi osobistościami m. in.: Kirkiem i Michael'em Douglasami, Shirley MacLaine, Peterem Sellersem, Warrenem Beatty, Diane Keaton, Romanem Polańskim czy Czesławem Miłoszem .