Trwa ładowanie...

Spotkanie "Żyć i umrzeć jak Jerzy Kosiński" w rocznicę śmierci pisarza

Spotkanie zatytułowane "Żyć i umrzeć jak Jerzy Kosiński" przypominające kontrowersyjną postać tego urodzonego w Łodzi pisarza organizuje 4 maja Muzeum Miasta Łodzi.

Spotkanie "Żyć i umrzeć jak Jerzy Kosiński" w rocznicę śmierci pisarzaŹródło: "__wlasne
d3tu3to
d3tu3to

Spotkanie zatytułowane "Żyć i umrzeć jak Jerzy Kosiński " przypominające kontrowersyjną postać tego urodzonego w Łodzi pisarza organizuje 4 maja Muzeum Miasta Łodzi.

20 kwietnia łódzcy radni zobowiązali prezydent Łodzi do podjęcia inicjatywy w sprawie sprowadzenia - zgodnie z wolą pisarza - jego prochów ze Stanów Zjednoczonych do Łodzi.

Muzeum Miasta Łodzi, żeby uczcić pamięć tego pochodzącego z Łodzi pisarza, postaci niezwykle oryginalnej i kontrowersyjnej, organizuje spotkanie, które ma zainicjować szerszą dyskusję na temat osoby tego wybitnego łodzianina - poinformowała PAP kierownik działu kultury Muzeum Magdalena Krajewska-Sochala.

"Krytycy powiadają, że Kosiński potrafił żyć mitem, który tworzył, którym się zachłystywał, który to mit wreszcie urzeczywistniał. W czasach PRL-u jego pisarstwo spotkało się z miażdżącą krytyką. Dziś, w wolnej Polsce, każdy odpowiedzialny za własne zdanie może się zmierzyć z jego twórczością, z problemami ciemnej strony ludzkiej natury i społecznymi zwyrodnieniami, czy też paradoksami obecnymi w jego fabularnych wizjach" - napisali w zaproszeniu na spotkanie jego organizatorzy.

Muzeum Miasta Łodzi posiada zbiór pamiątek po pisarzu, które eksponowane są na stałej wystawie pt. "Gabinet Jerzego Kosińskiego " w ramach "Panteonu Wielkich Łodzian".Po śmierci artysty pamiątki przekazała muzeum jego żona Catherine von Frauenhofer-Kosiński.

d3tu3to

Na wystawie znajdują się dokumenty, listy, książki wydane w wielu językach, maszynopis eseju, liczne prestiżowe nagrody, medale i dyplomy.Można też zobaczyć rzeczy osobiste artysty: maszynę do pisania, aparat fotograficzny Leica czy jego okulary, a także kompletny strój do polo, kostium narciarski czy frak galowy.

Na ekspozycji są także zdjęcia rodzinne i fotografie przedstawiające pisarza ze znanymi osobistościami m. in.: Kirkiem i Michael'em Douglasami, Shirley MacLaine, Peterem Sellersem, Warrenem Beatty, Diane Keaton, Romanem Polańskim czy Czesławem Miłoszem .

d3tu3to
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tu3to

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj