Trwa ładowanie...

Sesja naukowa w Lyonie z okazji Roku Miłosza

Na uniwersytecie w Lyonie odbyła się w środę międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona Czesławowi Miłoszowi w 100 rocznicę jego urodzin. W seminarium wzięli udział polscy i francuscy badacze literatury.

Sesja naukowa w Lyonie z okazji Roku MiłoszaŹródło: PAP/Adam Hawałej
dlojw2u
dlojw2u

Na uniwersytecie w Lyonie odbyła się w środę międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona Czesławowi Miłoszowi w 100 rocznicę jego urodzin. W seminarium wzięli udział polscy i francuscy badacze literatury.

Zadedykowana polskiemu nobliście konferencja naukowa na uniwersytecie Lyon III nosiła tytuł: " Czesław Miłosz , setna rocznica, poezja a współczesność". Wśród tematów sesji były rozmaite aspekty twórczości wybitnego polskiego poety i eseisty, takie jak: jego związki z trzema miastami - Wilnem, Paryżem i Berkeley, Miłoszowa wizja "rodzinnej Europy" czy stosunek autora Doliny Issy do nowoczesności. Dorobek poety analizowali badacze jego dorobku z polskich i francuskich uczelni, w tym z paryskiej Sorbony i Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP prowadzący środową sesję dr Piotr Biłos, jest to pierwsza - przynajmniej od wielu lat - sesja na lyońskim uniwersytecie skupiona wokół polskiej literatury. Na tej francuskiej uczelni nie ma sekcji polonistyki, choć studenci mogą się tam uczyć polskiego na wydziale lingwistyki. W opinii dra Biłosa, konferencja jest okazją, żeby przybliżyć Francuzom postać Miłosza , który prawie nie jest im znany w przeciwieństwie np. do bardzo popularnego nad Sekwaną Witolda Gombrowicza .

"Wyraźny jest kontrast z krajami anglosaskimi, zwłaszcza z USA, gdzie uważa się go dziś za jednego z największych poetów XX wieku. (...) Natomiast ośrodki intelektualne we Francji hołdowały lewicowości i Miłosz postrzegany był przez nie długo jako zdrajca" - zauważył dr Biłos. Dodał jednak, że były także wyjątki, jak Albert Camus , który należał do zdecydowanych obrońców twórczości autora Zniewolonego umysłu .

Organizatorami czwartkowej sesji były konsulat RP w Lyonie i Uniwersytet Lyon III. W związku z ogłoszeniem roku 2011 Rokiem Miłosza zaplanowano we Francji inne sesje naukowe, m.in. trzydniową grudniową konferencję o jego twórczości na paryskiej Sorbonie.

Z Paryża Szymon Łucyk (PAP)

dlojw2u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlojw2u