Trwa ładowanie...
d1nbmm4
2 marca 2012, 00:00

Rodzinna Europa

książka
Oceń jako pierwszy:
d1nbmm4
Rodzinna Europa
Rok wydania
Autorzy
"__wlasne
Źródło: "__wlasne

Jedno z najważniejszych pytań tej antologii dotyczy stosunku współczesnych poetów polskich (różnych pokoleń) do istotnych problemów kulturowych, historycznych, politycznych i religijnych. Jak poezja reaguje na impulsy przychodzące ze strony rzeczywistości społeczno-politycznej i prywatnej? W jaki sposób poetki i poeci na te problemy odpowiadają? Jaki wpływ wymienione zagadnienia mają na język poetycki?

Tytuł książki nawiązuje do jednego z esejów Miłosza, który ukazał się w jego autobiograficznym tomie Rodzinna Europa. Chodzi o tekst pt. Tygrys (którego głównym bohaterem jest przyjaciel i intelektualny przewodnik Miłosza – Tadeusz Kroński). Poeta opowiada o procesie rewolucyjnym, porównując doń proces twórczy. Sugeruje, że ani rewolucjonista, ani poeta, dokonując aktu (rewolucyjnego lub twórczego), nie mogą wątpić w swój czyn. „Nikt nie kładzie słów na papierze – pisze Miłosz – albo farb na płótnie, wątpiąc: wątpić można tylko w pięć minut później”. Żyjemy dziś w tym interwale czasu, w którym umysł z jednej strony pogrąża się w bierności i bezwładzie, z drugiej zaś – oddaje się wątpieniu, a nawet skrajnemu sceptycyzmowi i cynizmowi. Czy poezja może nam pomóc w odnowie rewolucyjnego gestu, który umożliwi inny sposób myślenia o rzeczywistościach, w których żyjemy? Oto pytanie.

Rodzinna Europa
Numer ISBN

978-83-62574-22-3

Wymiary

130x200

Gatunek

Literaturoznawstwo

Oprawa

1

Liczba stron

336

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nbmm4
d1nbmm4
d1nbmm4
d1nbmm4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj