Trwa ładowanie...

Portrety polskich pisarzy

Portrety polskich pisarzyŹródło: Inne
d29coz4
d29coz4

Portrety polskich pisarzy emigracyjnych pokazuje otwarta w środę na Uniwersytecie Mikołaja KopernikaKopernika w Toruniu wystawa fotograficzna Bohdana Paczowskiego.

Na wystawie „Bliskość daleka” w Bibliotece Głównej UMK można zobaczyć czarno-białe portrety twórców z kręgu domu "Kultury" w Maison Laffitte, m.in. Jerzego Giedroycia, Witolda Gombrowicza , Aleksandra K. Jeleńskiego, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego , Józefa Czapskiego i innych postaci polskiej emigracji XX w. Autorowi nie udało się tylko sfotografować Czesława Miłosza .

– Nie będąc fotografem zawodowym, robiłem te zdjęcia podczas spotkań zamierzonych bądź przypadkowych i tak rozmaitych, jak rozmaite są widniejące na nich postacie i miejsca. Długoletnie przyjaźnie, krótkie odwiedziny czy spojrzenia, jak to ukazujące Zbigniewa Herberta podpisującego książki w księgarni państwa Romanowiczów na paryskiej wyspie – napisał Paczowski w katalogu wystawy.

Podkreślił, że postaci jego zdjęć łączyła Rzeczpospolita na wygnaniu. Ich obraz pozostał bliski, podobnie jak obraz tych, którzy ją tworzyli, tylko że bliskością daleką, owianą nostalgiczną aurą pamięci, której te fotografie zostaną może jednym ze śladów.

d29coz4

Bohdan Paczowski jest jednym z najwybitniejszych polskich architektów. W latach 1949-1956 studiował na Politechnice Krakowskiej. Od 1960 r. przebywa za granicą. Mieszkał m.in. we Włoszech i Francji. Projektował szpitale we Francji, rozbudowę Sądów Wspólnoty Europejskiej w Luksemburgu, gdzie obecnie buduje nowy port lotniczy.

Jako fotograf Paczowski zasłynął portretami Witolda Gombrowicza , z którym przyjaźnił się w latach 60. aż do śmierci pisarza.

Wystawę w bibliotece uniwersyteckiej w Toruniu można oglądać do końca marca.

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj