Trwa ładowanie...

Peter Lachmann uhonorowany za promocję polskiej książki

Peter Lachmann, tłumacz, poeta, eseista, reżyser teatralny został tegorocznym laureatem nagrody Fundacji Kultury Polskiej za promocję polskiej książki w świecie. Wręczenie nagrody odbędzie się podczas czwartkowego otwarcia II Warszawskich Targów Książki.

Share
Peter Lachmann uhonorowany za promocję polskiej książkiŹródło: "__wlasne
d16eblz

Peter Lachmann, tłumacz, poeta, eseista, reżyser teatralny został tegorocznym laureatem nagrody <a href="https://film.wp.pl/fundacja-kultura-6029130242867841c">Fundacji Kultury</a> Polskiej za promocję polskiej książki w świecie. Wręczenie nagrody odbędzie się podczas czwartkowego otwarcia II Warszawskich Targów Książki.

Fundacja Kultury Polskiej utworzona przez polskich artystów i naukowców, wspomagająca rozwój polskiej kultury i upowszechniająca jej osiągnięcia w kraju i na świecie, od 1988 roku przyznaje honorową nagrodę "Za promocję polskiej książki w świecie". Wśród jej laureatów są m.in. tłumacze Ksenia Starosielska, Karl Dedecius , Henryk Bereska, francuskie wydawnictwo Gallimard, oficyna "Europa" z Budapesztu czy wydawnictwo "Chudożestwiennaja literatura" z Moskwy.

W tym roku laureatem został Peter Piotr Lachmann, tłumacz, poeta, eseista, reżyser teatralny. Urodził się w Gliwicach w 1935 roku. Po wojnie został w Polsce, od 1956 roku studiował chemię na Politechnice Śląskiej, gdzie wraz z grupą kolegów założył teatr studencki. Pod koniec lat 50-tych wyjechał do Niemiec, gdzie studiował filozofię, germanistykę i teatrologię na uniwersytetach w Kolonii i Bazylei. Lachmann publikował poezję i prozę w "Twórczości", "Tygodniku Powszechnym", "Dialogu" i "Borussii" a także eseje w niemieckich czasopismach "Merkur", "Theater Heute", "Dialog", "Du".

Lachmann jest popularyzatorem polskiej kultury w Niemczech. Przełożył na niemiecki ponad 40 polskich książek m.in. Tadeusza Różewicza , Czesława Miłosza , Józefa Czapskiego , Leszka Kołakowskiego . Za przekłady otrzymał w 1981 roku nagrodę nowojorskiej fundacji imienia Jurzykowskich, a w 1991 roku nagrodę paryskiej "Kultury". Lachmann jest współautorem antologii poezji polskiej Poesie der Welt: Polen oraz autorem zbioru esejów Wywołane z pamięci.

d16eblz

W 1985 roku Peter Lachmann na warszawskim Mokotowie założył, wspólnie z aktorką Jolantą Lothe, wideoteatr (Lothe Lachman Videoteatr "Poza"). Wystawił w nim m.in. spektakle: "Akt-orki", "KababaKai", "Tadeusz Różewicz - twarz poezji". Jest także współautorem (z Marią Peszek) tekstów piosenek do płyty "Miasto mania".

Wręczenie nagrody odbędzie się podczas inauguracji II Warszawskich Targów Książki, w czwartek w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

d16eblz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16eblz
d16eblz