Trwa ładowanie...

"Pan Tadeusz" po wietnamsku w muzeum w Śmiełowie

Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie (Wielkopolska) otrzymało egzemplarz wietnamskiego wydania Pana Tadeusza. Darczyńcą jest autor tłumaczenia, pracujący na polskich uczelniach, Nguyen Van Thai.

"Pan Tadeusz" po wietnamsku w muzeum w ŚmiełowieŹródło: "__wlasne
d2doll0
d2doll0

Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie (Wielkopolska) otrzymało egzemplarz wietnamskiego wydania Pana Tadeusza . Darczyńcą jest autor tłumaczenia, pracujący na polskich uczelniach, Nguyen Van Thai.

Jak poinformowała w środę PAP kustosz muzeum Ewa Kostołowska, zbiory placówki powiększyły się w tych dniach także o Pana Tadeusza wydanego w 1943 r. w Jerozolimie.

"Jerozolimski Pan Tadeusz " tworzył wtedy serię w szkolnej biblioteczce, którą stworzono dla polskich dzieci przybyłych z armią gen. Andersa z ZSRR.

"Ofiarodawcą jest zamieszkały w Kanadzie Jacek Mierczyński, który po rozmowie telefonicznej przesłał nam miesiąc temu ten cenny egzemplarz. Książką zajmują się teraz konserwatorzy" - poinformowała Kostołowska.

d2doll0

W śmiełowskich zbiorach jest ponad 20 przekładów Pana Tadeusza na języki obce, m.in. na esperanto, chiński, koreański, hebrajski. "Wietnamski przekład ma piękną szatę, wydany został na dobrym papierze, ma ilustracje Michała Elwiro Andriolliego" - dodaje Kostołowska.

Według niej, o zdobyciu kolejnego wydania Pana Tadeusza decydują czasem przypadki. Wydany w 2008 r. w Hanoi egzemplarz wietnamski Kostołowska otrzymała od tłumacza, którego o to poprosiła. "O wydaniu wietnamskim usłyszałam w radio i skontaktowałam się naukowcami Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie pracuje Nguyen Van Thai. Tydzień temu spełnił on naszą prośbę" - mówi Kostołowska.

Inne egzemplarze Pana Tadeusza muzeum zdobywa na aukcjach, kupuje w antykwariatach. Zakupy finansuje Muzeum Narodowe, a także prywatni sponsorzy. Część z nabytków to darowizny.

Muzeum w Śmiełowie mieści się w pałacu Gorzeńskich. Adam Mickiewicz spędził u Gorzeńskich jedne z ostatnich swoich wakacji w kraju. Od wielu lat śmiełowskie muzeum gromadzi pamiątki związane z życiem i twórczością wieszcza.

d2doll0

W 1886 r. pałac kupili Chełkowscy. Za ich czasów, Śmiełów stał się bardzo szybko wzorcowym majątkiem, również poza granicami Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Ten zasłużony ród gościł u siebie m.in. Henryka Sienkiewicza , Ignacego Paderewskiego, gen. Józefa Hallera, Wojciecha Kossaka i Władysława Tatarkiewicza .

Chełkowscy gospodarzyli tutaj do 1939 r. Od 1970 r., pałac jest własnością Muzeum Narodowego w Poznaniu.

d2doll0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2doll0