Niepublikowane dotąd zapiski Agnieszki Osieckiej, nowe książki Marka Nowakowskiego, Józefa Hena, Ludwika Jerzego Kerna to niektóre propozycje wydawców na zbliżające się 53. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie.
Targi odbędą się od 15 do 18 maja w Pałacu Kultury i Nauki. Weźmie w nich udział ponad 600 wystawców z 29 krajów.
Nowością targową będzie opublikowany po 23 latach nieznany rękopis Agnieszki Osieckiej. Na wolności. Dziennik dla Adama (Prószyński i S-ka). To zapiski, które Osiecka zaczęła prowadzić w czerwcu 1985 na wieść o wyroku skazującym Adama Michnika na karę więzienia. Ten autoportret poetki na tle PRL został przygotowany do druku przez Fundację Okularnicy, która opiekuje się jej archiwum.
Litery cztery (Wydawnictwo Literackie) to najlepsze utwory Ludwika Jerzego Kerna ze wszystkich etapów jego twórczości zebrane w jednym tomie. Wyboru wierszy dokonał Krzysztof Lisowski. Targową nowością tego wydawnictwa będą też Dzieła prawie wszystkie Wieniedikta Jerofiejewa, w których zebrano niemal cały dostępny w języku polskim dorobek jednego z najważniejszych dwudziestowiecznych pisarzy rosyjskich. Część tekstów została przetłumaczona specjalnie do tej edycji uzupełnionej listami i złotymi myślami autora.
Tuż przed targami ukaże się Fatima (Wydawnictwo Literackie), książka w której kardynał Tarcisio Bertone w rozmowie z watykanistą Giuseppem De Carli opowiada o wydarzeniach fatimskich i swoich spotkaniach z siostrą Łucją. W książce znajdują się fotokopie rękopisów siostry Łucji oraz dokładny opis przebiegu wydarzeń ilustrowany archiwalnymi zdjęciami.
Józef Hen podpisywać będzie na targach swoją najnowszą powieść pt. Pingpongista (WAB), w której nawiązuje do historii stosunków polsko-żydowskich ostatnich lat. Powieść częściowo opiera się na faktach - autentyczne jest na przykład przemówienie Kwaśniewskiego wygłoszone w Jedwabnem, u Hena wszystko jednak kończy się bardziej jednoznacznie niż w rzeczywistości. Winni zostają ukarani, zagrabiony dom żydowski - zwrócony właścicielom. Marek Nowakowski w nowej książce pt. Psie Głowy wyprowadza czytelnika ze swojego stałego rewiru w Warszawie i przenosi go na wieś. Jeden dzień z życia Osady oglądamy oczami byłych pracowników upadłego PGR-u, którzy ze swojego miejsca przed sklepem obserwują życie wioski. (Proszyński i S-ka). Inną targową nowością jest Gulasz z trurula Krzysztofa Vargi - esej o Budapeszcie i węgierskiej duszy (wydawnictwo Czarne) autorstwa polskiego pisarza o węgierskich korzeniach.
Państwowy Instytut Wydawniczy przygotowuje nowość w serii Rodowody Cywilizacji Mazagan. Miasto, które przepłynęło Atlantyk. To opowieść o portugalskiej twierdzy z XVI wieku na afrykańskich wybrzeżach, która została zdobyta przez Maurów w 1769 roku. Portugalczycy zdecydowali się przenieść wszystkich mieszkańców i część wyposażenia twierdzy do kolonizowanej właśnie Amazonii. Książka Laurenta Vidala przedstawia odyseję ponad dwóch tysięcy mieszkańców Mazaganu do nowej osady w Ameryce Południowej oraz ich losy w Nowym Świecie.
Inne targowe nowości to m.in. Gustaw Flaubert w niewoli słowa i kobiet - biografia autora Pani Bovary pióra Fredericka Browna (Twój Styl), March - nagrodzona Pulitzerem powieść o wojnie secesyjnej Geraldine Brooks (Cyklady). Rebis proponuje nową powieść Dawida Lodge'a Skazani na ciszę, jak zwykle u tego autora rozgrywającą się w kręgach uniwersyteckich. Na krótko przed targami polską premierę będzie miała powieść Paulo Coelho Brida (Drzewo Babel) o młodej irlandzkiej dziewczynie i jej duchowych poszukiwaniach.